Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Antoni Maria Claret, biskup
Dziś jest: 24 października 2020

Samorząd

Radom kupił 9 nowych autobusów elektrycznych. Wiecie, ile wytrzyma bateria?

środa, 15 lipca 2020 12:42 / Autor: Michał Kaczor
fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom
Michał Kaczor

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Radomiu podpisało umowę z firmą Solaris na dostarczenie 9 nowych autobusów elektrycznych. Za rok pojazdy wyjadą na ulice Radomia.

Firma Solaris ma dostarczyć 9 fabrycznie nowych autobusów elektrycznych klasy MAXI wraz z pięcioma ładowarkami mobilnymi i pojazdem technicznym. Przy pętli na ul. Królowej Jadwigi zbudowana zostanie stacja szybkiego ładowania pantografowego.

W imieniu Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Radomiu umowę podpisał Krzysztof Zalibowski, prezes spółki.

- W piątek rozstrzygnęliśmy przetarg. Wygrała firma Solaris. Złożona została jedna oferta. Rozpatrywaliśmy ją wnikliwie. Wszystko jest ok i w związku z tym dzisiaj możemy podpisać umowę - powiedział Krzysztof Zalibowski.

Autobusy mają być dostarczone w ciągu 12 miesięcy. Prezes MPK ma nadzieję, że w lipcu przyszłego roku po ulicach Radomia będzie jeździło 19 "elektryków".

Oferta Solarisa opiewa na kwotę ponad 23 mln zł. 85% MPK pokryje z dotacji unijnej w ramach projektu "Rozwój publicznego transportu zbiorowego w Radomiu poprzez zakup autobusów elektrycznych wraz z infrastrukturą".

- Autobusy będą identyczne, jak te, które są. Nowością w tym przetargu jest pojazd techniczny, który dostarczymy na życzenie MPK. Jednocześnie ma na swoim pokładzie agregat prądotwórczy i ładowarkę, która będzie mogła w skrajnych przypadkach ładować autobusy elektryczne - powiedział Krzysztof Musiał z firmy Solaris.

Po ogłoszeniu zwycięzcy przetargu pojawiło się wiele pytań o żywotność baterii i koszt wymiany.

- Baterie w autobusach są litowo-jonowe. Przebieg możemy wykonywać w granicach do 80 kilometrów. Przewidywana gwarancja na te baterie jest około 6-7 lat. Jaka cena będzie za 7 lat, trudno będzie mi powiedzieć, bo tendencja jest raczej spadkowa. Obecnie jest to poziom około pół miliona złotych za jeden autobus - tłumaczy Krzysztof Musiał.

Nowe autobusy będą obsługiwały linię nr 3 z Idalina na Michałów.

- Stacja ładowania pantografowego będzie zlokalizowana w zatoczce autobusowej przy ul. Królowej Jadwigi. 2 tygodnie temu zapowiadałem, że oddając prezesowi 10 autobusów elektrycznych, to nie jest nasze ostatnie zdanie. To był pierwszy krok. Dziś stawiamy drugi krok, żeby nasz tabor był niskoemisyjny lub zeroemisyjny - mówi prezydent Radosław Witkowski.

Wiceprezydent Jerzy Zawodnik podkreśla, że to kolejne pieniądze pozyskane na poprawę ekologii w mieście.

Krzysztof Musiał z Solarisa mówi, że firma produkuje coraz więcej autobusów z napędami alternatywnymi.

- Ten trend na pewno nie wyhamuje. Kolejnym krokiem na pewno będzie wodór. Pewnie w Radomiu też pojawimy się z takim autobusem, jak będziemy mieli, gdzie go tankować - powiedział Musiał.

Przypomnijmy, dwa tygodnie temu na ulice Radomia wyjechało 10 autobusów elektrycznych firmy Solaris.