Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Wincenty a Paulo
Dziś jest: 27 września 2020

RADOM

Rzecznik UTH: Studia na kierunku lekarskim nie są zagrożone

środa, 22 lipca 2020 07:25 / Autor: Michał Kaczor
fot. UTH Radom
Michał Kaczor

Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny w Radomiu zajął stanowisko w sprawie braku naboru na I rok studiów na kierunku lekarskim. Rzecznik podkreśla, że uczelnia stara się o zmianę decyzji ministerstwa i zapewnia, że studia medyczne w Radomiu nie są zagrożone.

Ministerstwo Zdrowia opublikowało limit przyjęć na studia na kierunkach lekarskich. Na Uniwersytecie Technologiczno-Humanistycznym w Radomiu nie będzie nowych studentów medycyny. O decyzji ministerstwa pisaliśmy TUTAJ.

Dr hab. Dariusz Trześniowski, rzecznik uczelni podkreśla, że decyzja ministerstwa jest efektem negatywnej oceny Polskiej Komisji Akredytacyjnej.

- Rozporządzenie jest pokłosiem ubiegłorocznej negatywnej decyzji Polskiej Komisji Akredytacyjnej, która postawiła szereg zarzutów wobec sposobu prowadzenia u nas studiów medycznych. Chcemy podkreślić jednak, że wyciągnęliśmy wnioski i dokonaliśmy szeregu zmian właściwie eliminując wszystkie powodu zastrzeżeń - mówi prof. Trześniowski.

Powodem negatywnej oceny miały być niedostatki kadrowe i brak laboratorium do nauki anatomii.

- Kadra naukowo-badawcza została właściwie skompletowana, zaś kolegium anatomiczne rozpocznie pracę w marcu 2021 roku, co pozwoliłoby bez przeszkód prowadzić dydaktykę na I roku. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego stanęło na stanowisku, żeby w ciągu najbliższego roku akademickiego nasza uczelnia do końca uporała się ze wszystkimi problemami, by można było wznowić nabór na studia lekarskie w roku akademickim 2021/2022 - tłumaczy Trześniowski.

Rzecznik uczelni mówi, że UTH nie rezygnuje z walki o nabór w tym roku i uspokaja, że istnienie kierunku lekarskiego w Radomiu nie jest zagrożone.

- Wciąż staramy się o zmianę stanowiska ministerstwa. Pragniemy podkreślić, że w żadnym stopniu nie są zagrożone studia na kierunku lekarskim prowadzone w Uniwersytecie Technologiczno-Humanistycznym w Radomiu. Wyraźnie stwierdził to, w czasie swojej ostatniej wizyty, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Wojciech Maksymowicz - mówi.

Uczelnia zapewnia, że studenci wyższych lat studiów będą mogli kontynuować naukę.

- Studentów lat wyższych uspokajamy, że bez przeszkód będą mogli u nas kontynuować naukę - uspokaja Dariusz Trześniowski.

Kierunek lekarski na Uniwersytecie Technologiczno-Humanistycznym w Radomiu został uruchomiony w 2017 roku.