Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Beata Okulińska
Patron dnia: bł. Dominik Collins, męczennik
Dziś jest: Piątek, 30 października 2020

Wydarzenia

Nagroda Loreta dla leśników z RDLP w Radomiu

środa, 22 lipca 2020 19:28 / Autor: Radosław Mizera
foto: RDLP RADOM
Radosław Mizera

Julia Nicer z Nadleśnictwa Dobieszyn i Hubert Ogar z Nadleśnictwa Radom zostali laureatami Nagrody Lasów Państwowych im. Adama Loreta za 2019 rok. Wyróżnienia wręczył Dyrektor Generalny Lasów Państwowych Andrzej Konieczny. Podwójne wyróżnienie jest pierwszym w historii Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.

Otrzymane wyróżnienia zostały przyznane w dziedzinie sztuki dla Juli Nicer za zdobienie drewna pirografem, nadawania przedmiotom codziennego użytku wyjątkowego charakteru, a dla Huberta Ogara za popularyzację przyrody, jako inspiracji do działań twórczych w dziedzinie drutoplastyki oraz praktycznego wykorzystywania sztuki w edukacji leśnej.

RDLP w Radomiu informuje, że przygoda z malarstwem na drewnie Julii Nicer rozpoczęła się przypadkowo, od wypalenia drobnych elementów drewnianej kapliczki za pomocą zwykłej lutownicy, na prośbę Jana Czachowskiego, emerytowanego już nadleśniczego Nadleśnictwa Dobieszyn. W ten sposób rozpoczęła się przygoda z wypalaniem na drewnie zwanym pirografią, która trwa do dziś i ciągle się rozwija. Jedną z prac w 2019 roku otrzymał Prezydent Rzeczpospolitej Polski Andrzej Duda. Wizerunek Św. Franciszka został wręczony w darze od leśników w czasie XXIII Ogólnopolskiej Pielgrzymi Leśników na Jasną Górę. Wiele prac trafiło także poza granice kraju i w różnych darach dla osób potrzebujących oraz na szczytne cele takie jak ,,Szlachetna Paczka”.

Hubert Ogar od dziecka interesował się otaczającą przyrodą, którą poznawał i zgłębiał. Mając pewne predyspozycje manualne i będąc wrażliwy na piękno przyrody chciał w niepowtarzalnej formie ją przedstawić, wykorzystując miedziane druciki z urządzeń elektronicznych. Metodę nazwał drutoplastyką. W drucików stworzył dużą kolekcję prac ponad sześćdziesięciu gatunków drzew i krzewów. Każda praca przedstawia naturalnej wielości gałązkę, w skład której wchodzą liście, owoce, kwiaty czy nasiona. Prace były prezentowane na wystawach: w Centrum Edukacji Przyrodniczej Nadleśnictwa Marcule, Ogrodzie Botanicznym w Lublinie, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, Instytucie Badawczym Leśnictwa w Sękocinie Starym, w Arboretum w Wojsławicach oraz w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie. Prace zostały wyróżnione na Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Artystycznej Leśników w 2018 roku. Cześć prac można oglądać na stałej wystawie w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie.

Po raz pierwszy nagrodę im. Adama Loreta przyznano w 2001 r. (nagrody wręczano do 2009 r.). Nagroda ustanowiono celem upamiętnienia osoby i postawy Adama Loreta, pierwszego dyrektora naczelnego Lasów Państwowych, wybitnego leśnika, patrioty, reformatora i twórcy struktur polskiego leśnictwa, który położył podwaliny pod nowoczesną wielofunkcyjną gospodarkę leśną, podkreślając „wszystkie ekonomiczne, przyrodnicze i kulturalne korzyści, płynące z niej dla kraju”.

Celem nagrody jest popularyzacja idei wielofunkcyjnej zrównoważonej gospodarki leśnej, polskiego modelu leśnictwa, wiedzy o środowisku leśnym, misji, roli oraz kształtowanie korzystnego wizerunku Lasów Państwowych.