Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci Maurycy i Towarzysze, męczennicy
Dziś jest: 22 września 2020

RADOM

Pływaj, kąp się, ale BEZPIECZNIE

wtorek, 28 lipca 2020 16:37 / Autor: Michał Kaczor
fot. Kamil Zapora/Radio Plus Radom
Michał Kaczor

W te wakacje na terenie garnizonu mazowieckiego utonęło już 9 osób. Tym tragediom można było zapobiec.

Od 27 czerwca na terenie garnizonu mazowieckiego utonęło 9 osób. Tragicznie prezentuje się także statystyka w Polsce. Od początku wakacji w wodzie zginęło 88 osób.

Niemal wszystkim utonięciom można było zapobiec. W wielu przypadkach do tragedii doprowadziły brawura i alkohol.

- Wchodzimy w miejscach, gdzie nie powinniśmy się kąpać. Statystyki są nieubłagane, alkohol jest główną przyczyną utonięć - mówi Andrzej Grabkowski, prezes Środowiskowo-Lekarskiego WOPR w Radomiu.

W regionie radomskim jest kilka kąpielisk dopuszczonych przez sanepid. To m.in. Staw Górny w Pionkach, Jezioro Kozienickie, Jezioro Iłżeckie, Zalew w Szydłowcu czy kąpielisko w Zwoleniu. W powiecie koneckim można bezpiecznie pływać w zbiorniku w Sielpi. W całej Polsce są 602 kąpieliska dopuszczone przez sanepid.

Warto jednak pamiętać, że dopuszczenie przez służby sanitarne nie oznacza, że jesteśmy w pełni bezpieczni. Ratownik Andrzej Drabik mówi, że najlepiej szukać miejsca, gdzie w razie zagrożenia będzie ktoś, kto nas uratuje.

- Przede wszystkim powinniśmy szukać miejsca nad wodą, gdzie są do tego odpowiednio przeszkoleni ludzie, gdzie są ratownicy. Może zdarzyć się nam i naszym bliskim przykry wypadek. Osoba, która ma wiedzę o tym, jak ewakuować z niebezpiecznego miejsca, jakim jest chociażby głęboka woda, czy ewentualnie udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej, jest w tym momencie niezbędna. Jeśli nie ma ratowników, starajmy się szukać miejsc, gdzie są inne osoby. Nie wstydźmy się podejść do takich osób, żeby zwróciły uwagę na pozostawione przez nas rzeczy na plaży i od czasu do czasu rzuciły okiem na miejsce, gdzie będziemy pływać - mówi Andrzej Drabik.

Na kąpieliskach trzeba też zwracać uwagę na kolor flagi.

- U nas obowiązuje dwukolorowe oznakowanie, czyli biała flaga - zezwolenie na kąpiel, czerwona - całkowity zakaz. Brak flagi oznacza brak ratowników - mówi ratownik Arkadiusz Gradowski.

Ratownicy przestrzegają także przed używaniem materacy dmuchanych, kół ratunkowych i innych sprzętów, które często wykorzystujemy w wodzie.

- Materac to nie jest sprzęt wodny, na którym pływamy czy odpoczywamy. Jest wiele przypadków, że ludzie zasypiają - przestrzega Andrzej Grabkowski.

W wielu miejscach pojawiają się tzw. "czarne punkty wodne". Dla przykładu, w województwie mazowieckim takich miejsc jest aż 123. Czarne punkty powstają we współpracy samorządów wojewódzkich z policją.

- Warto znakować te miejsca szczególnie niebezpieczne, gdzie ludzie kąpią się, tracą życie i zdrowie. Akcja znakowania daje efekt, bo w miejscach, które oznaczyliśmy ludzie nie topią się - mówi podinsp. Agnieszka Guza z wydziału prewencji mazowieckiej policji.

Jeśli dojdzie do nieszczęścia, warto wiedzieć, jak udzielać pierwszej pomocy. Tłumaczy Andrzej Drabik.

W tym roku w Polsce utonęło już 238 osób, z czego 17 w ostatni weekend.