Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Magda Gliszczyńska
Patron dnia: święci męczennicy Poncjan, papież, i Hipolit, prezbiter
Dziś jest: 13 sierpnia 2020

RADOM

Pomimo koronawirusa przybyło firm w Radomiu

piątek, 31 lipca 2020 13:29 / Autor: Monika Nowakowska
foto: pixabay/jarmoluk
Monika Nowakowska

Nastroje wśród radomskich przedsiębiorców nieco się poprawiły, jednak niepewna przyszłość wciąż budzi niepokój wśród wielu właścicieli firm.

Pandemia koronawirusa spowodowała zamieszanie w gospodarce. Wielu przedsiębiorców różnych branż musiało zawiesić działalność gospodarczą albo zupełnie zrezygnować z jej prowadzenia. W pomoc właścicielom firm zaangażowały się nie tylko władze miasta oferujące różnego typu ulgi i pakiety wsparcia, ale również rząd, samorządy wojewódzkie i Unia Europejska.

To, co najbardziej zaskakujace to fakt, że w czasie pandemii koronawirusa więcej firm wznowiło niż zawiesiło swoją działalność. Największy wzrost, jeśli idzie o zawieszenie działalności gospodarczej notowany jest w kwietniu - 86 firm podjęło wówczas decyzję o jej wstrzymaniu na bliżej nieokreślony czas. Natomiast już w czerwcu na jej wznowienie zdecydowało się 111 firm. W sumie od 15 marca do 28 lipca działalność zawiesiło 240 radomskich przedsiębiorstw, a wznowiło 314.

- Nie ma w tym nic dziwnego - odpowiada tymczasem prezes Izby Przemysłowo-Handlowej Ziemi Radomskiej Łukasz Białczak. - Niepokoić może IV kwartał tego roku - dodaje:

Pandemia koronawirusa uderzyła przede wszystkim w małych i średnich przedsiębiorców, wśród nich prowadzony od 30 lat zakład szewski Mieczysława Wawrzyńskiego:

I choć wciąż nie wiadomo, jak dalej rozwinie się epidemia, to prezydent Radomia Radosław Witkowski jest pełen optymizmu:

Z danych otrzymanych z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej wynika, że w Radomiu od połowy marca do niemal końca lipca działalność gospodarczą rozpoczeły 282 firmy, a 144 wykreśliły swoją działalność. Najwięcej firm zdecydowało się na rozpoczęcie działalności gospodarczej w okresie od 1 do 28 lipca - 93 oraz w czerwcu - 74, najmniej - 19 w marcu, kiedy wybuchła pandemia koronawirusa.

 

 

Zapraszamy do nas: