Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci męczennicy Andrzej Kim Tae-gŏn, Paweł Chŏng Ha-sang i Towarzysze
Dziś jest: 20 września 2020

RADOM

Radomianie lubią e-recepty. Prawie 30 tysięcy wypisali lekarze na Józefowie

środa, 05 sierpnia 2020 09:45 / Autor: Monika Nowakowska
foto: MNowakowska/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

W lipcu minęło dokładnie pół roku od wprowadzenia w Polsce obowiązku wystawiania recept w postaci elektronicznej. Badania pokazują, że 84 proc. badanych pozytywnie ocenia elektroniczne recepty. Polacy najbardziej doceniają to, że dzięki niej nie muszą już iść osobiście do przychodni, żeby otrzymać receptę na kontynuację leczenia. Badania potwierdzają też, że e-recepta to wygoda i duże ułatwienie dla Polaków.

W pierwszym półroczu tego roku lekarze pracujący w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu wystawili ok. 29 500 tysiąca e-recept. Na tę liczbę składają się e-recepty wystawione w ramach porad ambulatoryjnych, w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym oraz w oddziałach szpitalnych - przy wypisie do realizacji zaleceń lekarskich.

- Najwięcej, bo aż ponad 6 tysięcy e-recept wypisali lekarze pracujący na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, ok. 2200 e-recept wystawili lekarze z oddziału kardiologii, nieco ponad 1600 z poradni neurologicznej, prawie 1300 z poradni onkologicznej, ponad 1200 z poradni chirurgii urazowo-ortopedycznej i ponad 1000 z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej - mówi rzecznik lecznicy, Karolina Gajewska:

Zalety e-recepty chwali nie tylko personel medyczny, ale i farmaceuci - mówi kierownik przyszpitalnej apteki Olga Dybus:

Także pacjenci przekonali się do tego e-rozwiązania i chętnie z niego korzystają:

Do czerwca w Polsce wystawiono ponad 207 mln e-recept, co ogółem stanowi 90 proc. wszystkich wystawionych. Miesiąc, w którym wybuchła epidemia koronawirusa w Polsce był okresem przełomowym. Udział e-recepty wzrósł do 95% w maju, podczas gdy w lutym tuż przed epidemią było to 88%.

Jedynym odstępstwem od wystawienia e-recepty jest brak dostępu do internetu - mówi rzecznik NFZ na Mazowszu Andrzej Troszyński:

Najwięcej e-recept wystawianych jest na leki na nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca oraz chorobę wieńcową, chorobę niedokrwienną serca, wysoki poziom cholesterolu czy preparaty stosowane w leczeniu cukrzycy.

Z e-recepty skorzystało już ok. 20,5 mln pacjentów. Najwięcej, bo 13 % wystawianych jest w woj. mazowieckim.