Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci męczennicy Andrzej Kim Tae-gŏn, Paweł Chŏng Ha-sang i Towarzysze
Dziś jest: 20 września 2020

RADOM

Zakażona koronawirusem uciekła ze szpitala

środa, 05 sierpnia 2020 11:26 / Autor: Monika Nowakowska
foto: Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

Zakażona koronawirusem pacjentka szpitala na Józefowie uciekła ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Kobieta narodowości bułgarskiej zgłosiła się do lecznicy z kaszlem i objawami duszności.

Do zdarzenia doszło późnym wieczorem w niedzielę, 26 lipca. Na Szpitalny Oddział Ratunkowy zgłosiła się kobieta narodowości bułgarskiej. Pacjentka skarżyła się na kaszel i duszności. Była diagnozowana w kierunku COViD-19. Miała pobrany wymaz. Na jego wynik oczekiwała w izolacji na SOR. Dwa dni później, nie informując personelu, opuściła szpital. Sprawa zgłoszona została na policję i do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu.

- Potwierdzamy, że było takie zdarzenie - mówi rzecznik Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego Karolina Gajewska:

- Sprawa dotyczy kobiety narodowości bułgarskiej, która trafiła na SOR Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego 26 lipca br. późnym wieczorem. Pacjentka skarżyła się na kaszel i duszności. Była diagnozowana w kierunku COViD-19. Miała pobrany wymaz. Na jego wynik oczekiwała w izolacji na SOR. 28 lipca przed południem kobieta samowolnie opuściła oddział, nie informując o tym personelu. Pracownicy SOR powiadomili o całym zdarzeniu policję. 29 lipca w godzinach rannych do szpitala dotarł wynik badania w kierunku SARS-CoV-2. Był pozytywny. Szpital ponownie skontaktował się z policją, informując funkcjonariuszy o wyniku badania kobiety. Zawiadomiono również Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną - dodaje rzecznika.

Informację o ucieczce kobiety z lecznicy, dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Radomiu otrzymał we wtorek, 28 lipca około godz. 13.00. O incydencie poinformował lekarz dyżurny. - Kobieta narodowości bułgarskiej miała oddalić się ze szpitala przed południem. Otrzymaliśmy informacje, że od kobiety pobrano wymaz w celu ustalenia, czy jest zakażona. W chwili zgłoszenia nie było informacji o dodatnim wyniku badania, wynik miał być następnego dnia - potwierdza rzecznik KMP Justyna Leszczyńska:

- Krótko po zgłoszeniu, policji udało się ustalić miejsce pobytu zakażonej. - Wezwano karetkę pogotowia ratunkowego. Kobieta przekazała, że czuje się dobrze i odmówiła przewiezienia do szpitala - dodaje rzeczniczka.

Pozytywny wynik testu nadszedł następnego dnia w godzinach rannych. Szpital ponownie skontaktował się z policją i Sanepidem w Radomiu. Dodajmy, że Ministerstwo Zdrowia informuje dziś o 640 nowych przypadkach zachorowań, w tym 86 w woj. mazowieckim, 37 w woj. łódzkim i 3 w woj. świętokrzyskim. Zmarł 96-letni mieszkaniec Nowego Miasta nad Pilicą.