Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: bł. Dominik Collins, męczennik
Dziś jest: Piątek, 30 października 2020

Wydarzenia

Pierwszy zdobywca zimą Mount Everestu w Radomiu

niedziela, 09 sierpnia 2020 13:52 / Autor: Beata Okulińska
fot. pixabay
Beata Okulińska

Himalaista Leszek Cichy gościł w sobotę w Radomiu. Przed licznie zgromadzoną publicznością opowiadał o swoim wyczynie sprzed 40 lat - 17 lutego 1980 r. wspólnie z Krzysztofem Wielickim, jako pierwsi ludzie na świecie, weszli zimą na najwyższą górę świata. Po nich udało się to dotąd zaledwie pieciu innym himalaistom.

Na spotkaniu Leszek Cichy opowtadał o wejściu na Mount Everest, przebiegu całego przedsięwzięcia, ludziach, któtzy na ten sukces pracowali. Dzielił się swoimi wrażeniami i emocjami, jakie odczuwał podczas niezwykle trudnego wyzwania. Mówił także o złotych czasach polskiego himalaizmu.

To nie jedyny sukces polskiego himalaisty. Na swoim koncie ma m.in. wejście na K2 oraz zdobycie, jako pierwszy Polak, Korony Ziemi. W tym roku ukazała się jego książka "Gdyby to nie był Everest...", w której pisze o pierwszym zimowycm zdobyciu najwyższej góry świata. Tytuł nawiązuje do słów, które Leszek Cichy wypowiedział, stojąc w 1980 roku na dachu świata: "Gdyby to nie był Everest, to byśmy chyba nie weszli".

Spotkanie z himalaistą zorganizował Miejski Ośrodek Kultury "Amfiteatr".

Posłuchaj rozmowy z Leszkiem Cichym:

Rozmawiała Beata Okulińska.