Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: święci męczennicy Andrzej Kim Tae-gŏn, Paweł Chŏng Ha-sang i Towarzysze
Dziś jest: 20 września 2020

RADOM

Szpital na Józefowie promuje karmienie piersią

poniedziałek, 10 sierpnia 2020 13:18 / Autor: Monika Nowakowska
foto: pixabay
Monika Nowakowska

Mleko matki jest najlepszym pożywieniem dla dziecka, a różnorodność jego zalet sprawia, że niemowlę odnosi wiele niezwykle istotnych korzyści z karmienia piersią. Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu promuje naturalne metody karmienia i rozwiewa obawy młodych matek, że karmienie dziecka podczas pandemii koronawirusa może być niebezpieczne.

 

Mleko matki nie tylko odżywia, lecz także chroni dziecko. Jest ono pełne żywych składników, między innymi komórek macierzystych, białych krwinek i pożytecznych bakterii, a także innych elementów bioaktywnych, takich jak przeciwciała, enzymy czy hormony, które pomagają w zwalczaniu infekcji, zapobiegają chorobom oraz przyczyniają się do prawidłowego rozwoju.

Dzieci karmione wyłącznie piersią przez pierwszych sześć miesięcy życia są mniej narażone na biegunki, nieżyt żołądka, przeziębienia, grypę, zapalenie ucha czy oskrzeli. - Dziecko w ciągu dwóch pierwszych lat życia trzykrotnie zwieksza masę mózgu - mówi kierownik neonatologii dr Alicja Powoniak:

Korzyści z karmienia piersią zyskują także młode mamy. - Karmienie piersią działa również prewencyjnie, jeśli chodzi o choroby nowotworowe: raka piersi, czy narządów rodnych - dodaje doktor.

Kobiety karmiące piersią mają niestety wiele wątpliwości. Jednym z najczęściej zadawanych teraz pytań jest, czy karmienie piersią podczas pandemii koronawirusa jest bezpieczne. - O ile w pierwszych tygodniach zachorowań, stanowisko naszych konsultantów było na nie, to teraz, gdy coraz więcej wiemy o SARS-CoV-2, wskazuje się, że karmienie piersią jest całkowicie bezpieczne, ale pod warunkiem, że matka przestrzegać będzie reżimu sanitarnego - mówi dr Powoniak:

Problemy z karmieniem piersią przytrafiają się większości karmiących mam. W sytuacjach problematycznych warto odwiedzić poradnię laktacyjną, aby zaczerpnąć fachowych porad - mówi położna i certyfikowany konsultant, Ewa Wybraniec:

- Najczęściej, zarówno mama, jak i noworodek muszą dopiero uczyć się sztuki karmienia piersią. Ważne, by dobrze zacząć karmienie, bo błędy popełnione w pierwszych dniach po porodzie często przekształcają się w poważne problemy - mówi położna.

W trakcie porady laktacyjnej konsultant: ocenia stan ogólny dziecka, wykonuje badanie piersi, ocenia funkcję ssania, technikę karmienia oraz odpowiada na wszystkie pytania związane z karmieniem naturalnym.

Średnia długość karmienia w Polsce to 4,8 miesiąca. Natomiast Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby dzieci były karmione wyłącznie piersią przez 6 miesięcy.

Warto dodać, że szpital na Józefowie został wyróżniony tytułem "Szpital Przyjazny Dziecku".