Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJOWA POCZTA MARKA SIEROCKIEGO
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Sebastian, męczennik
Dziś jest: Środa, 20 stycznia 2021

RADOM

Daj szansę dzieciom, daj szansę sobie! Rusza czwarta edycja Akademii Przyszłości

środa, 19 sierpnia 2020 14:36 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Dzieci otrzymują mentalne wsparcie, pewność siebie i wiarę w swoje możliwości, wolontariusze - satysfakcję, rozwój osobisty i naukę od młodych i szczerych nauczycieli. W Radomiu po raz czwarty prowadzony będzie projekt Akademia Przyszłości. W tym roku po raz pierwszy pomoc dotrze również do Kozienic. W sumie w regionie powstaną cztery kolegia Akademii Przyszłości. 

Akademia Przyszłości to projekt łączący dzieci i dorosłych. Chodzi o to, aby wolontariusze pokazywali uczniom, jak radzić sobie w życiu mimo przeciwności czy bagażu, który mimo młodego wieku dźwigają na barkach. Dzięki zajęciom indywidualnym i pracy w grupie, podopieczni Akademii Przyszłości mają zyskać wiarę w swoje możliwości, pewność siebie oraz motywację do działania. Zaangażowani w projekt tutorzy działają na zasadzie "dawania dzieciom wędki, a nie ryby", motywowania do nauki czy kontaktów z rówieśnikami. 

- Wolontariusz spotyka się z uczniem w szkole, rozmawia z nim, pomaga w odrabianiu lekcji czy wspólnie spędza wolny czas. Są również spotkania kolegialne, a także "Fotel Prezesa" - wyjaśnia Marta Podwysocka - koordynator regionalny Akademii Przyszłości w Radomiu i Kozienicach: 

Marzeniem członków radomskich struktur Akademii Przyszłości jest utworzenie czterech kolegiów, w których pomoc otrzyma w sumie czterdzieścioro dzieci. Każdy wolontariusz ma pod skrzydłami jedno dziecko, dlatego tak ważne jest, żeby zrekrutować jak najwięcej wolontariuszy. Akademia Przyszłości pomaga uczniom szkół podstawowych.To szkoła wskazuje dzieci, które potrzebują wsparcia. Często są to uczniowie z trudnych rodzin, pomocą objęci są również uczniowie skryci lub mający problemy z nauką. - Tutorem może być każdy, kto potrafi wejść w sytuację dziecka, zainteresować się jego - czasem wydawać by się mogło błahymi - problemami. Nie trzeba mieć kierunkowego wykształcenia, konieczne są natomiast empatia i chęć pomocy - wyjaśnia Maria Podwysocka: 

Akademia daje możliwości dzieciom, ale również wolontariuszom. - To przede wszystkim satysfakcja z pomocy drugiemu człowiekowi, ale także rozwój osobisty i zdobywanie nowych kwalifikacji - wymienia koordynatorka: 

Osoby zainteresowane wolontariatem w Akademii Przyszłości mogą zgłaszać się przez formularz dostępny na stronie internetowej www.superw.pl. Kolejnym krokiem jest rozmowa rekrutacyjna z liderem. Jeżeli kandydat i rekruter po rozmowie w dalszym ciągu są zainteresowani współpracą, przyszły wolontariusz przechodzi wdrożenie online, podczas którego przygotowuje się do pierwszych działań. Po wdrożeniu podpisywana jest umowa.

O mądrym pomaganiu dzieciom, a także o zmianach, które w ciągu roku pracy zachodzą w postrzeganiu świata przez młodych ludzi z Weroniką Chochoł rozmawiała Maria Podwysocka - koordynator Akademii Przyszłości w Radomiu i Kozienicach: