Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
CZŁOWIEK Z BLISKA
Małgorzata Świtała
Patron dnia: św. Kazimierz Królewicz
Dziś jest: Czwartek, 04 marca 2021

RADOM

Zarzuty dla pracowników DPS "Nad Potokiem". 21 pokrzywdzonych pensjonariuszy.

wtorek, 25 sierpnia 2020 17:17 / Autor: Radosław Mizera
foto: dpsnp.radom.pl
Radosław Mizera

Zarzuty usłyszały dwie pielęgniarki, które miały się znęcać nad pensjonariuszami placówki. Z kolei niedopełnienie obowiązków usłyszeli były dyrektor DPS i przełożona pielęgniarek. Takie są efekty pracy radomskiej prokuratury.

Sprawa zaczęła się od skargi złożonej w ubiegłym roku przez jednego z podopiecznych ośrodka. W związku z tym prezydent Radomia zlecił kontrolę w DPS przy ul. Struga. Kontrola przeprowadzona przez Urząd Miasta wykazała nieprawidłowości. Pod koniec stycznia 2019 roku dyrektor placówki został odwołany, a do prokuratury wpłynęło zawiadomienie.

11 lutego Prokuratura Rejonowa Radom Wschód wszczęła śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków przez dyrektora i kierownika pielęgniarek oddziału psychiatrycznego Domu Pomocy Społecznej. Niedopełnienie miało polegać na niereagowaniu na przypadki niewłaściwego traktowania podopiecznych przez personel. Beata Galas - rzecznik Prokuratury Okręgowej w Radomiu.

Zgodnie z art. 231 par. 1 kodeksu karnego funkcjonariusz publiczny, który przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Śledztwo prowadzone było pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Radomiu.