Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: święci męczennicy Sabina, Wincenty i Chrestyna
Dziś jest: Wtorek, 27 października 2020

Polityka

Senator Karczewski: jestem przeciwny konwencji stambulskiej

środa, 02 września 2020 14:41 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Nawet w rodzinie występują różnice zdań - powiedział senator Stanisław Karczewski, odnosząc się do trwającego procesu w sprawie wypowiedzenia przez polski rząd konwencji stambulskiej. Rozmawialiśmy o tym z politykiem PiS w audycji Bilans Dnia.

Pytaliśmy byłego marszałka Senatu, czy w łonie Zjednoczonej Prawicy nie ma podziału między PiS a Solidarną Polska Zbigniewa Ziobry, który jest zdecydowany w tej sprawie w swoich wypowiedziach:

Przypomnijmy, że Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro w swoim stanowisku skierowanym do Trybunału Konstytucyjnego, który ma zbadać zgodność Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej z polską ustawą zasadniczą napisał, że "konwencja stambulska jest sprzeczna z konstytucyjną zasadą neutralności światopoglądowej państwa, uderza w prawo rodziców do wychowywania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami, a użyte w niej terminy burzą polski system prawny".

Konwencja o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej została otwarta do podpisu 11 maja 2011 r. w Stambule. Polska podpisała ją w 2012 r. W lutym 2015 r. Sejm RP przyjął ustawę o ratyfikacji Konwencji, a Senat opowiedział się za jej ratyfikacją w marcu. Prezydent Bronisław Komorowski najpierw 14 marca tegoż roku sygnował ustawą o ratyfikacji Konwencji, a 13 kwietnia dokonał samej ratyfikacji dokumentu Rady Europy.