Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Józef Sebastian Pelczar, biskup
Dziś jest: Wtorek, 19 stycznia 2021

RADOM

Kanadyjskie stypendia dla uzdolnionych dzieci i młodzieży w trudnej sytuacji rodzinnej

czwartek, 03 września 2020 13:42 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

- Nie zależy nam na tym, żeby dzieci od razu osiągały największe sukcesy, natomiast mamy nadzieję, że uda im się odnieść sukces dzięki tym stypendiom - mówi Krzysztof Gajewski - pełnomocnik kanadyjskiej Fundacji Polish Orphans Charity w Radomiu. Ruszył nabór wniosków o stypendia kanadyjskie dla uzdolnionych dzieci i młodzieży.

Stypendia Polish Orphans Charity są przyznawane dzieciom uzdolnionym artystycznie, będącym w trudnej sytuacji materialnej. W tym roku Radom otrzymał od kanadyjskiej fundacji 32 tysiące dolarów kanadyjskich, czyli około 86 tysięcy zł. Dzięki tym pieniądzom wsparcie otrzyma 30 stypendystów. - Nie jest to stypendium konsumpcyjne, czyli może być wydatkowane tylko na rozwój dziecka. To jest ten problem, który występuje w wielu krajach - jeżeli jest kryzys, to oszczędza się najpierw na rozwoju. Dziecko musi jeść, nie musi natomiast brać udziału w zajęciach dodatkowych - wyjaśnia Krzysztof Gajewski: 

Jak dodaje Krzysztof Gajewski, nie chodzi o to, aby dziecko było mistrzem w jakiejś dziedzinie. Ważne jest, że ma talent, chce się rozwijać, ale sytuacja materialne lub rodzinna na to nie pozwala: 

Wnioski o przyznanie stypendiów można już składać w Urzędzie Miejskim w Radomiu. Stypendyści będą mogli liczyć na refundację wydatków związanych z własnym rozwojem artystycznym w kwocie tysiąca dolarów kanadyjskich. - Mam nadzieję, że jak co roku będziemy mogli się wspólnie cieszyć tymi stypendiami wraz z młodymi radomianami, którzy będą mogli rozwijać swoje pasje - mówi prezydent Radomia Radosław Witkowski: 

W tym roku Radom otrzymał od kanadyjskiej fundacji 32 tysiące dolarów kanadyjskich. Kwota dwóch tysięcy była przeznaczona na wsparcie świetlicy Caritas, która mogła zakupić sprzęt sportowy i wyposażenie kuchni. Zostały też przyznane dwa stypendia specjalne dla dzieci zmarłego na COVID-19 fizjoterapeuty z Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu.

Regulamin oraz wzór wniosku dostępny jest tutaj