Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
SEDNO SPRAWY
Patron dnia: św. Juliusz I, papież
Dziś jest: Poniedziałek, 12 kwietnia 2021

RADOM

Marek Suski: Pociągiem do Warszawy od połowy przyszłego roku

piątek, 11 września 2020 19:45 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

W pierwszej połowie przyszłego roku mamy już jeździć koleją do Warszawy - tak wynika z zapewnień prezesa PKP Polskich Linii Kolejowych, który wziął udział w spotkaniu w Ministerstwie Infrastruktury. Przypomnijmy, jeszcze w sierpniu PKP Polskie Linie Kolejowe zapowiadały, że z Radomia do Warszawy po jednym torze pojedziemy w grudniu. 

W piątek, 11 września w Ministerstwie Infrastruktury odbyło się spotkanie dotyczące inwestycji ważnych dla Radomia. Brali w nim udział radomscy parlamentarzyści Marek Suski i Andrzej Kosztowniak oraz europoseł Adam Bielan, władze Radomia z prezydentem Radosławem Witkowskim na czele  oraz przedstawiciele wykonawców i odpowiedzialnych za inwestycje spółek. Jednym z tematów poruszanych podczas spotkania była modernizacja linii kolejowej numer osiem Radom - Warszawa.

Przypomnijmy, o planowanym na grudzień 2020 r. przywróceniu ruchu pociągów po jednym torze pomiędzy Warką a Radomiem mówił w Radiu Plus Radom Karol Jakubowski - rzecznik PKP Polskich Linii Kolejowych (tutaj). 

- W dzisiejszym spotkaniu udział wziął Ireneusz Merchel - prezes PKP PLK. Jak mówił, złożone zostały ostatnie dokumenty, ma nadzieję, że szybko zostanie podjęta decyzja o pozwoleniu na budowę. Potrzeba pięciu miesięcy od wydania zgody na wejście na budowę do oddania pierwszego toru, którym będzie mogła być wznowiona komunikacja z Radomiem. Oczywiście po części na dwóch torach, po części na jednym torze, ale całość będzie przejezdna. Prezes mówił, że to kwiecień-maj przyszłego roku - relacjonuje poseł Marek Suski, który uczestniczył w spotkaniu. Zapytany o grudniowy termin, odpowiedział - To by dobrze było, ale to jest niewykonalne: 

Podczas spotkania prezes Polskich Linii Kolejowych zapewniał również, że finalizacja prac planowane jest na koniec 2022 roku i ten termin nie jest zagrożony. 

Dzięki modernizacji kolejowej "ósemki" i po uzyskaniu wszystkich zgód administracyjnych najszybsze pociągi pasażerskie z Warszawy do Radomia mają pojechać z prędkością 160 km/h, a towarowe z prędkością 120 km/h.