Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Wolfgang, biskup
Dziś jest: Sobota, 31 października 2020

RADOM

Potrzebna karetka bariatryczna

poniedziałek, 14 września 2020 11:11 / Autor: Monika Nowakowska
foto: RSS
Monika Nowakowska

Radomski Szpital Specjalistyczny stara się o zakup karetki bariatrycznej - to czy zasili ona flotę lecznicy zależeć będzie od liczby głosów oddanych w Budżecie Obywatelskim. Głosowanie potrwa do najbliższej niedzieli, 20 września.

Radomski szpital bardzo potrzebuje karetki bariatrycznej. To specjalistyczny ambulans służący do przewozu otyłych pacjentów. Na wyposażeniu karetki znajdą się m.in.: nosze, które dostosowują się do szerokości ciała pacjenta oraz automatyczny, elektryczny system regulacji wysokości. Do karetki wjeżdżają one po specjalnie w tym celu skonstruowanej pochylni. Ponadto w ambulansie znajdująesię także specjalne krzesełko kardiologiczne - jest ono szersze niż zwykłe, ma zwiększoną nośność, ale co najważniejsze jest wyposażone w specjalne gąsienice, dzięki którym porusza się po schodach. W swojej konstrukcji przypomina schodołazy – urządzenia do transportu wózków inwalidzkich po schodach. Karetka zostanie również wyposażona w takie urządzenia jak kardiomonitory, defibrylatory z możliwością teletransmisji EKG czy pompy infuzyjne do podawania leków. Jak mówi ratownik medyczny Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego Mariusz Wielocha, karetką bariatryczną mogą być transportowane osoby ważące powyżej 300 kg:

Radomski szpital ma już w swoim taborze jedną karetkę bariatryczną, ale to kropla w morzu potrzeb. Szacuje się, że w ciągu najbliższych pięciu lat 26% dorosłych Polek będzie otyła podobnie jak 30% mężczyzn. To dlatego lecznica stara się o nowy bariatryczny ambulans wraz z odpowiednim sprzętem.

Ambulans będzie na co dzień służył do transportu wszystkich pacjentów bez względu na ich wagę. Gdy konieczne będzie przewiezienie chorego z otyłością olbrzymią na wezwanie np. z domu do szpitala lub na zlecenie z jednej placówki medycznej do drugiej, karetka bariatryczna będzie do dyspozycji.

Zakup karetki bariatrycznej został zgłoszony do przyszłorocznego Budżetu Obywatelskiego. Znalazł się na liście projektów powyżej 400 tysięcy złotych. Głosowanie do Budżetu Obywatelskiego 2021 potrwa do niedzieli, 20 września. Lista zwycięzców ma zostać opublikowana do 18 października.