Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: bł. Dominik Collins, męczennik
Dziś jest: Piątek, 30 października 2020

RADOM

Ruszyła rozbudowa ulic na Osiedlu XV lecia

środa, 23 września 2020 18:46 / Autor: Elżbieta Warchoł
Radio Plus Radom
Elżbieta Warchoł

Na ulicach gen. Józefa Bema, gen. Jakuba Jasińskiego i gen. Józefa Sowińskiego na Os. XV lecia w Radomiu powstanie kilkadziesiąt nowych miejsc parkingowych

Rozpoczęła się rozbudowa odcinków ulic gen. Józefa Bema, gen. Jakuba Jasińskiego i gen. Józefa Sowińskiego na Os. XV lecia w Radomiu. Wykonawca rozpoczął prace rozbiórkowe, a niebawem przystąpi do budowy kanalizacji deszczowej. Powstanie kilkadziesiąt nowych miejsc parkingowych - informuje MZDiK.

Na wybudowanym w latach sześćdziesiątych minionego wieku osiedlu XV-lecia projektanci wyznaczyli zaledwie kilka zatoczek parkingowych oraz zespołów garaży dla mieszkańców. Wtedy nikt nie przewidywał takiego rozwoju motoryzacji. Wraz ze wzrostem liczby samochodów trzeba było wprowadzić tam ruch jednokierunkowy na odcinkach niektórych ulic, żeby pojazdy miały gdzie parkować. Jednak na przykład na krętej ulicy Sowińskiego i tak było ciasno. Zmieni się to - oczywiście na lepsze dla mieszkańców - po zakończeniu inwestycji trwającej już w tej części dzielnicy. Zakres prowadzonego zadania obejmuje między innymi roboty rozbiórkowe poprzedniej drogi, wycinkę kolidujących z pracami drzew, wykonanie podbudowy jezdni oraz nawierzchni z betonu asfaltowego, ułożenie chodników z kostki, a także budowę miejsc postojowych o nawierzchni z kostki betonowej. Powstaną one nie tylko w formie nowych zatok wzdłuż odcinków ulic Bema, Jasińskiego i Sowińskiego. Zostanie również utworzony plac postojowy na części obszaru bezpośrednio sąsiadującego z pawilonem handlowym przy łuku ulicy Sowińskiego. W zakresie całej inwestycji są też nowa kanalizacja deszczowa oraz oświetlenie uliczne. Roboty obejmą fragmenty ulic o łącznej długości 493 metrów. Zagospodarowaniem pozostałej części terenu (na cele rekreacyjne dla mieszkańców) zajmie się radomski magistrat. Wszystkie roboty drogowe wykonuje firma Zbig-Bet z Radomia. Wartość zamówienia to niemal 2 miliony 650 tysięcy złotych. Roboty mają zakończyć się na przełomie lipca i sierpnia 2021 roku. Będą one tam powodowały tymczasowe zmiany w organizacji ruchu kołowego. Obecnie zamknięty jest odcinek ulicy Sowińskiego między Bema a Jasińskiego.