Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJOWA POCZTA MARKA SIEROCKIEGO
Marek Sierocki
Patron dnia: bł. Dominik Collins, męczennik
Dziś jest: Piątek, 30 października 2020

RADOM

Dzień języków, jakiego jeszcze nie było!

środa, 30 września 2020 11:35 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Zajęcia z logopedą i ćwiczenia aparatu mowy, a także język koncentracji i spotkanie z pasjonatami sztuk walki... W X Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Integracyjnymi im. Stanislawa Konarskiego w Radomiu odbył się Europejski Dzień Języków.

Europejski Dzień Języków to międzynarodowe święto ustanowione z inicjatywy Rady Europy, obchodzone w całej Europie 26 września. Święto zostało ustanowione przez Radę Europy w 2001 roku, by w ten sposób zwieńczyć zorganizowany przez Radę Europy, Unię Europejską oraz UNESCO Europejski Rok Języków.

Celem Europejskiego Dnia Języków jest zachęcenie Europejczyków do nauki języków obcych oraz propagowanie zalet różnorodności językowej.

- Uznaliśmy, że język, mowa ciała jest niesamowicie ważny. Jesteśmy liceum z oddziałami integracyjnymi. Zależy nam na tym, żeby nasi uczniowie uczyli się języka dyscypliny, równowagi, spokoju, języka stawiania sobie pewnych wyzwań i realizacji celów. Oczywiście stawiamy tez na język komunikacji stąd zajęcia z dbałości o aparat mowy - wyjaśnia Monika Witkowska - nauczyciel j. angielskiego, opiekun wolontariatu "Waleczne Serca" w X LO:

 

O tym, jak ważna jest samodyscyplina i stawianie sobie celów mówił sensei Hubert Bilski z Radomskiego Klubu Sportowego OHAMA. Młodzi sportowcy natomiast zaprezentowali efekty swojej pracy. - Efekty jakiejkolwiek naszej działalności życiowej osiągamy w małym stopniu przez talent, a w większości przez ciężką pracę - tłumaczy Hubert Bilski: 

 

Podczas Europejskiego Dnia Języków uczniowie X Liceum Ogólnokształcącego mogli również przekonać się jak ważna jest piękna mowa - zwłaszcza w niektórych zawodach. O tę część spotkania zadbała logopeda Anna Sawicka z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 28 w Radomiu: 

- Jako szkoła integracyjna chcemy pokazywać, że można - mimo swoich problemów zdrowotnych - osiągać sukces - mówi Wiktor Karoń - dyrektor X Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Konarskiego w Radomiu:

 

 

Swoją drogą do sukcesu z uczniami podzielił się również Daniel Rutkowski - zawodnik mieszanych sztuk walki wagi piórkowej, mistrz Babilon MMA.