Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: Nawrócenie św. Pawła, Apostoła
Dziś jest: Poniedziałek, 25 stycznia 2021

Wydarzenia

40. rocznica powstania Międzyzakładowej Komisji Założycielskiej NSZZ "Solidarność"

piątek, 09 października 2020 13:34 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Dokładnie 40 lat temu - 9 października 1980 roku - w jednym z mieszkań przy ul. Malczewskiego powstała Międzyzakładowa Komisja Założycielska Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” – Ziemia Radomska.

Obszarem działania tymczasowych władz regionalnych NSZZ „Solidarność” występujących pod nazwą „Międzyzakładowa Komisja Założycielska Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” – Ziemia Radomska” był obszar ówczesnego województwa radomskiego. W skład Komisji weszli przedstawiciele zakładów pracy z terenu Radomia i Kozienic. Pierwszą siedzibą MKZ było jedno z prywatnych mieszkań w kamienicy przy ul. Malczewskiego w Radomiu, a pierwszym przewodniczącym organizacji był Andrzej Sobieraj. - 40 lat temu tu się zaczęło! Jestem dumny tym bardziej, że Radom w tamtym czasie odegrał naprawdę olbrzymią rolę - nie tylko na terenie województwa, ale również na terenie kraju: 

W listopadzie tego samego roku z inicjatywy MKZ członkowie „Solidarności” zajęli siedzibę Wojewódzkiej Rady Związków Zawodowych przy ul. Moniuszki w Radomiu. na przełomie 1980 i 1981 roku w większych miejscowościach województwa radomskiego trwała akcja powoływania MKZ-ów na szczeblu miejskim. Komisje powstały m.in w Lipsku, Kozienicach czy Pionkach.

- To był moment niesłychany, oczekiwany przez całe społeczeństwo! Towarzyszyły nam jednocześnie strach i wielka radość. wiedzieliśmy, że dzieją się rzeczy, na które czekaliśmy od zawsze - wspomina Dariusz Żytnicki, który członkiem Międzyzakładowej Komisji Założycielskiej został w wielu dwudziestu lat: 

W piątkowych uroczystościach rocznicowych udział wzięli członkowie MKZ-u, działacze i sympatycy. Wśród nich prezes radomskiego Związku Piłsudczyków - Dariusz Sońta: 

Obchody 40. rocznicy powstania Międzyzakładowej Komisji Założycielskiej NSZZ "Solidarność" Ziemi Radomskiej obyły się w trzech etapach. Pierwszym było złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą pierwsze spotkanie i siedzibę Związku. O godz. 13.00 w kościele Świętej Trójcy sprawowana była rocznicowa Msza św w intencji ojczyzny. Ostatnim punktem obchodów było spotkanie rocznicowe w Zespole Szkół Muzycznych w Radomiu. Nie zabrakło przemówień okolicznościowych oraz wręczenia odznaczeń państwowych dla działaczy opozycji antykomunistycznej.