Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Franciszek Ksawery, prezbiter
Dziś jest: Czwartek, 03 grudnia 2020

RADOM

Seniorzy! Uwaga na oszustów!

wtorek, 20 października 2020 13:26 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: pixabay/sabinevanerp
Elżbieta Warchoł

Oszukał seniorkę podając się za policjanta – bądźmy ostrożni!

Kilkadziesiąt tysięcy złotych straciła mieszkanka powiatu radomskiego, która przekazała pieniądze nieznajomemu, który podawał się za policjanta. Apelujemy o rozwagę i rozsądek. Przestrzegamy przed przekazywaniem pieniędzy nieznajomym podającym się za pracowników różnych firm i instytucji, czy też jak w tym przypadku za funkcjonariuszy policji. W przypadku zaistnienia podobnych sytuacji należy jak najszybciej skontaktować się z najbliższą jednostką Policji - apeluje Justyna Leszczyńska z radomskiej policji.

Policjanci cały czas apelują o szczególną ostrożność do osób starszych. Żaden policjant nie informuje o szczegółach prowadzonej sprawy telefoniczni. Fałszywy funkcjonariusz podaje często wymyślone nazwisko, a nawet numer odznaki, prosi aby nie przerywać rozmowy telefonicznej. Sprawcy oszustw wywierają na ofiarach presję czasu. Nie dają chwili na zastanowienie się, czy sprawdzenie informacji o dzwoniącym. Przekonują starsze osoby, że ich pieniądze pomogą w schwytaniu przestępców. Mówią, że gotówka przechowywana na koncie nie jest bezpieczna, a oszust ma do nich łatwy dostęp. Tuż po przekazaniu pieniędzy kontakt się urywa, a przestępcy znikają ze wszystkimi oszczędnościami ofiary.

W taki sposób, w poniedziałek została oszukana 70-letnia mieszkanka powiatu radomskiego. Zadzwonił do niej mężczyzna podający się za policjanta i poinformował, że pieniądze na jej koncie są zagrożone. Kobieta podała dane dostępowe do konta i w ten sposób straciła swoje oszczędności - mówi Justyna Leszczyńska

Pamiętajmy, że przede wszystkim należy zachować ostrożność. Jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy też nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności i przekazujmy haseł dostępowych do konta.

Funkcjonariusze Policji  nigdy  nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy - podkreśla Justyna Leszczyńska, KMP Radom.