Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek, Magda Gliszczyńska
Patron dnia: św. Franciszek Ksawery, prezbiter
Dziś jest: Czwartek, 03 grudnia 2020

RADOM

"Ostatnie zaproszenie od policji" i komputer zablokowany

środa, 21 października 2020 12:18 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Lubuska Policja
Weronika Chochoł

Dostałeś mail o wezwaniu na policję z "zaproszeniem" w załączniku? To wirus! Policyjne Biuro do Walki z Cyberprzestępczością ostrzega przed oszukańczymi wiadomościami. 

Wydawać by się mogło, że skoro temat maila brzmi "UWAGA! Ostatnie zaproszenie od policji", a z treści wiadomości dowiadujemy się, że "zostaliśmy zaproszeni przez policję w związku z dochodzeniem w sprawie oszustwa bankowego", to sprawa jest poważna i na to ostatnie zaproszenie powinniśmy jak najszybciej odpowiedzieć. Zwłaszcza, że "niezastosowanie się spowoduje aresztowanie i postępowanie karne, a na spotkanie możemy przyjechać z prawnikiem". Klikamy w załącznik, by poznać szczegóły zawiadomienia i to właśnie wtedy zaczynają się kłopoty. Okazuje się bowiem, że zamiast szczegółów dotyczących ewentualnego przesłuchania klikamy w zawirusowany plik.

Pobranie i otworzenie załączonego pliku może zainfekować komputer złośliwym oprogramowaniem, które może wykradać dane osobowe lub doprowadzić do całkowitego zablokowania komputera. Oszuści żądają okupu za odblokowanie komputera.

Treść tego typu mail powinna budzić podejrzenia adresata. Zazwyczaj pisane są one "łamaną polszczyzną", często zawierają błędy, a także potoczne zwroty, na które w oficjalnej korespondencji nie pozwoliłaby sobie żadna jednostka państwowa. - Najlepiej nie otwierać takich wiadomości, a jeśli już je otworzymy - usunąć ze skrzynki oraz z kosza - przestrzega Rafał Jeżak z Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu. 

- Wirusy w postaci załączników mogą "wyciągnąć" z naszych komputerów dane osobowe, dane do kont bankowych czy numery kart kredytowych. Najlepiej usunąć tego typu korespondencję, a jeśli sytuacja się powtarza - zgłosić to na policję - radzi Rafał Jeżak: 

 

 

Jeżeli jednak ktoś otworzył załącznik i otrzymał od oszustów informację o zablokowanym komputerze, należy działać jak najszybciej. Należy skontaktować się z bankiem, a także zmienić hasła do wszystkich kont bankowych, poczty elektronicznej i innych portali. Pod żadnym pozorem nie wolno płacić oszustom za odblokowanie komputera. To rozzuchwala przestępców i kontynuują oni swoje ataki przeciwko innym. Nie ma też żadnej gwarancji, że po opłaceniu okupu odzyska się kontrolę nad komputerem. Następnie o całej sprawie należy powiadomić policję.

W przypadku zablokowania komputera pomocy można też szukać na stronie międzynarodowego projektu: nomoreransom.org, którego uczestnikiem jest również Biuro do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji.