Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: bł. Maria Klementyna Annuarita Nengapeta, dziewica i męczennica
Dziś jest: Niedziela, 29 listopada 2020

RADOM

Skuteczny lek na COVID-19

piątek, 30 października 2020 11:43 / Autor: Weronika Chochoł
fot. pixabay.com.pl (Engin_Akyurt)
Weronika Chochoł

Spektakularne efekty leczenia COVID-19  osoczem w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym. - Nie ma leku na tę chorobę, a osocze naprawdę pomaga - mówi dr n. med. Wojciech Dworzański - koordynator szpitala zakaźnego w Radomiu.

Osocze trafia do pacjentów objawowych. - Odkładanie podania osocza źle rokuje. Podanie go we wczesnej fazie choroby ma sens - mówi dr n. med. Wojciech Dworzański - koordynator szpitala zakaźnego w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym. Osoczem leczonych jest tu ośmiu na dziesięciu pacjentów: 

 

Tylko w Radomiu i powiecie radomskim za ozdrowieńców uznanych zostało 1698 osób. W całym subregionie radomskim wyzdrowiało ponad trzy i pół tysiąca osób. - Apelujemy do wszystkich ozdrowieńców: to naprawdę nic nie kosztuje, potrzebna jest jedynie dobra wola - dodaje dr Dworzański: 

  

Osocze mogą oddawać osoby, które przechorowały COVID-19, zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe. Apel wystosowany jest również do osób, które przebyły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Potrzebne są wyniki badań świadczące o tym, że osoba chorowała i dwa wyniki ujemne, by mieć pewność, że jest już zdrowa.

Na apel mogą odpowiedzieć osoby w wieku od 18 do 60 roku życia, bez względu na płeć. Osocze pobierane jest metodą plazmaferezy. Pobranie osocza przy użyciu separatora osoczowego polega na rozdzieleniu pobranej wstępnie krwi pełnej na część komórkową i osocze. Separator oddziela osocze od reszty krwi, która wraca do organizmu pacjenta.

Aby oddać osocze należy zgłosić się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu telefonicznie (pod nr: 600 035 315 lub 500 754 538) albo drogą mailową. W czasie rozmowy dokonana zostanie wstępna ocena braku przeciwwskazań do oddania osocza i ustalony zostanie najdogodniejszy termin i miejsce jego pobrania.