Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Wirgiliusz z Irlandii, biskup
Dziś jest: Piątek, 27 listopada 2020

RADOM

Przedświąteczne zakupy w sieci

czwartek, 19 listopada 2020 15:38 / Autor: Monika Nowakowska
foto: pixabay.com/Candid_Shots
Monika Nowakowska

W sklepach ruch niewielki - obostrzenia sanitarne związane z pandemią koronawirusa spowodowały, że handel przeniósł się teraz głównie do sieci. Handlowcy kuszą promocjami i świątecznymi obniżkami cen. Fachowcy przestrzegają przed nadmierną ufnością w przypadku "super okazji", a policja przed oszustami, którzy wykorzystują naszą niewiedzę i naiwność.

Kolejne obostrzenia wprowadzone w ramach walki z pandemią koronawiarusa, decyzją rządu, weszły w życie w sobotę, 7 listopada. Wśród nich znalazło się m.in. ograniczenie działalności centrów handlowych. To spowodowało, że radomianie i mieszkańcy regionu przenieśli zakupy do sieci i jak wynika ze statystyk, coraz chętniej z tej możliwości korzystają. Z badań wynika, że już co szósty Polak robi zakupy przez internet. Na wsi odsetek kupujących online wynosi 17 procent, podczas gdy w średnich miastach, takich jak Kielce czy Radom - 9 procent.

Niestety, niewiedza, pośpiech i roztargnienie powodują, że bardzo często padamy "ofiarami" oszustów. Na co szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę - podpowiada specjalista d/s bezpieczeństwa zakupów w sieci Kuba Pepłoński:

Zdaniem Rafała Jeżaka z mazowieckiej policji, przy zamawianiu towaru przez internet najlepiej korzystać z domowego internetu z zainstalowanym programem antywirusowym:

Do powiatowego rzecznika praw konsumentów zgłasza się coraz więcej osób poszkodowanych. Konsumenci nie znają swoich praw - mówi Sylwia Potera:

Statystyki wskazują, że w czasie pandemii e-zakupy zyskały na popularności wśród 30- sto i 50-latków, to młodzież niezmiennie stanowi grupę, która najczęściej korzysta z zakupów w sieci:

Obostrzenia obowiązywać będą do 29 listopada z możliwością przedłużenia.