Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Agnieszka, dziewica i męczennica
Dziś jest: Czwartek, 21 stycznia 2021

RADOM

Serce pełne nakrętek

czwartek, 26 listopada 2020 16:04 / Autor: Magdalena Gliszczyńska
fot. Magdalena Gliszczyńska/Radio Plus Radom
Magdalena Gliszczyńska

Serce na nakrętki pojawiło się przy V LO z Oddziałami Dwujęzycznymi w Radomiu. To pierwsze takie na zewnątrz, a czwarte w Radomiu.

Przed budynkiem V LO z Oddziałami Dwujęzycznymi w Radomiu (ul. Traugutta 52a) stanęło wielkie (prawie 160 cm), czerwone, metalowe serce na nakrętki. Pomysłodawczynią i inicjatorką jest Agnieszka Gierwatowska, nauczycielka liceum.

Mieszkańcy Radomia i okolic bez obaw związanych z epidemią, mogą codziennie przynosić nakrętki i wrzucać je do metalowego serca, które ustawione jest na zewnątrz. W ten sposób można wziąć udział w charytatywnej akcji o pomóc 5-letniemu Krzysiowi. O akcji opowiedziała nam Agnieszka Gierwatowska. Rozmawiała Magda Gliszczyńska

Pomysłodawczyni Agnieszka Gierwatowska początkowo zorganizowała w internecie zbiórkę publiczną, którą promowała jej klasa wychowawcza, uczniowie, koledzy z pracy oraz znajomi. Pomysł zrodził się we wrześniu i w ciągu tygodnia zebrano potrzebną kwotę. Akcję wsparło ponad 50 osób: przyjaciele VLO, anonimowi darczyńcy, nauczyciele, rodzice uczniów, Samorząd Uczniowski, uczniowie indywidualnie, były dyrektor szkoły oraz absolwenci. Agnieszka Gierwatowska na swoim FB zorganizowała też licytacje, z których dochód trafił na ten cel. Pojemnik na specjalne zamówienie z logo VLO wykonał Pan Tomasz Piecyk, właściciel firmy Welddesigner z Orońska.

Nakrętki w ramach tej akcji charytatywnej będą przeznaczone na pomoc małemu radomianinowi Krzysiowi Czuprynowi, który choruje na epidermolysis bullosa (EB), czyli pęcherzowe oddzielanie się naskórka.

21 listopada w Dzień Życzliwości odbyło się symboliczne otwarcie i rozpoczęcie zbiórki. Dokonał tego mały Krzyś, który sam przeciął „wstęgę” i od Pani Agnieszki Gierwatowskiej otrzymał kluczyk do serduszka, aby Jego Tata Marcin Czupryn mógł odbierać nakrętki, gdy serce się już zapełni.

Jakie nakrętki można wrzucać do specjalnego pojemnika?

Nasz pojemnik w kształcie serca przeznaczony jest na wszelkie plastikowe nakrętki, bez względu na kształt czy kolor. Mogą to więc być nakrętki np. po napojach, kawie, mleku czy jogurtach. W pojemniku zostawić możemy również nakrętki po chemii gospodarczej, po płynach do zmywania, szamponach i płynach do płukania. Ważne, by nie dorzucać do nakrętek innych przedmiotów, a jeśli mają one np. tekturowe uszczelki- trzeba je usunąć.