Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJOWA POCZTA MARKA SIEROCKIEGO
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Tomasz z Akwinu, prezbiter i doktor Kościoła
Dziś jest: Czwartek, 28 stycznia 2021

RADOM

Godziny dla seniorów. Kupujemy to czy składamy reklamację?

środa, 02 grudnia 2020 14:16 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł/Radio plus RadoP
Weronika Chochoł

Od prawie dwóch miesięcy w sklepach spożywczych, drogeriach, punktach pocztowych czy aptekach obowiązują godziny dla seniorów. Od poniedziałku do piątku w godzinach od 10 do 12 zakupy mogą robić osoby powyżej 60 roku życia. Chodzi o to, by uchronić osoby starsze przed zakażeniem koronawirusem. Jednak czy seniorzy chcą takiej ochrony?

W połowie października premier Mateusz Morawiecki apelował do młodszych klientów, by umożliwili seniorom robienie zakupów w godzinach od 10.00 do 12.00. Swoją decyzję tłumaczył kwestiami bezpieczeństwa. Niestety, seniorzy z możliwości zakupów w węższym gronie nie zawsze chcą korzystać:

Za to młodsi klienci czasem muszą się nagimnastykować, żeby ustąpić seniorom miejsca w sklepach: 

Jak mówi pani Katarzyna - ekspedientka z jednego z radomskich sklepów, w godzinach od 10.00.00 do 12 sklep pustoszeje:

Jeśli w godzinach dla seniorów w placówce handlowej przebywać będzie klient, który ma mniej niż 60 lat, policja będzie mogła wystawić właścicielowi sklepu mandat w wysokości 500 zł. Funkcjonariusze mogą również skierować sprawę do sanepidu, który ma prawo nałożyć karę administracyjną w wysokości od 10 000 zł do 30 000 zł.

Zdania na temat godzin dla seniorów są podzielone. Jedno jest jednak pewne: zasady są po to, żeby się do nich stosować - niezależnie od wieku.