Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek, Magda Gliszczyńska
Patron dnia: św. Agnieszka z Montepulciano, dziewica i zakonnica
Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Tomaszów (MB Nieust. Pomocy)
Dziś jest: Wtorek, 20 kwietnia 2021

RADOM

Testy na COVID-19 również w radomskich karetkach

poniedziałek, 14 grudnia 2020 13:17 / Autor: Weronika Chochoł
fot. ks. Jacek Wieczorek/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Od ubiegłego piątku ratownicy z karetek Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego wykonują szybkie testy na COVID-19 jeszcze w drodze do szpitala. Przepisy, które dają taką możliwość weszły w życie pod koniec listopada.

Prawie 400 szybkich testów na koronawirusa otrzymała stacja pogotowia ratunkowego w Opocznie. Szybkie testy dla pogotowia ratunkowego trafiły również do stacji w Końskich. Natomiast stacja w Radomiu w dalszym ciągu czeka na dostawę testów.

Zgodnie z nowelizacją rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie medycznych czynności ratunkowych i świadczeń zdrowotnych innych niż medyczne czynności ratunkowe, które mogą być udzielane przez ratownika medycznego, ratownicy medyczni w czasie stanu epidemii mają możliwość  pobierania wymazu z górnych dróg oddechowych pacjentowi oraz przeprowadzania testów antygenowych na obecność wirusa SARS-CoV-2 jeszcze w karetce. Pozwala to określić, czy pacjent jest zakażony koronawirusem. 

Rozporządzenie ogłoszone zostało 27 listopada. W karetkach Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego testy wykonywane są od piątku. - Wynik przeprowadzonego testu wpływa na decyzję, do którego szpitala trafi pacjent - wyjaśnia Elżbieta Cieślak - rzecznik Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego:

Jednocześnie rzecznik apeluje o to, by nie traktować karetek jako mobilnych punktów wymazowych: 

W ubiegłym tygodniu przed szpitalem na Józefowie ustawiła się wczoraj kolejka karetek Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego. – System jest poważnie przeciążony. W ciągu dnia, kiedy wezwań zaczyna przybywać, nasze karetki oczekują na przekazanie pacjenta kilka godzin – wyjaśniała Elżbieta Cieślak, rzecznik pogotowia.

- Nasz szpital posiada jedyny czynny SOR w Radomiu i regionie. Na jeden szpital to stanowczo za dużo - odpowiadała Karolina Gajewska, rzecznik Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu.

W związku z zaistniałą sytuacją wojewoda mazowiecki zapowiedział kontrolę w szpitalu na Józefowie.