Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJOWA POCZTA MARKA SIEROCKIEGO
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Wojciech, biskup i męczennik, główny patron Polski
Dziś jest: Wtorek, 23 kwietnia 2024

RADOM

Pierwsi medycy już zaszczepieni

poniedziałek, 28 grudnia 2020 11:54 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Elżbieta Cieślak/Radomski Szpital specjalistyczny, Weronika Chochoł/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

150 dawek szczepionek przeciwko COVID-19 trafiło do Radomskiego Szpitala Specjalistycznego. Od niedzieli, 27 grudnia trwają szczepienia. 

W Polsce w pierwszej kolejności zaszczepione będą osoby najbardziej narażone na zakażenie koronawirusem z racji swoich zawodowych obowiązków.

Są wśród nich:

  • pracownicy szpitali węzłowych,
  • pracownicy pozostałych podmiotów wykonujących działalność leczniczą, w tym stacji sanitarno-epidemiologicznych,
  • pracownicy Domów Pomocy Społecznej i pracownicy Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej,
  • pracownicy aptek, punktów aptecznych, punktów zaopatrzenia w wyroby medyczne, hurtowni farmaceutycznych, w tym firm transportujących leki,
  • pracownicy uczelni medycznych i studenci kierunków medycznych.

Do grupy „zero” zalicza się także personel niemedyczny pracujący w wymienionych podmiotach, czyli administracyjny i pomocniczy – bez względu na formę zatrudnienia (również wolontariusze i stażyści). 

W Radomskim Szpitalu Specjalistycznym chęć zaszczepienia się przeciwko COVID-19 wyraziło około 1500 osób z personelu lecznicy oraz ponad 1300 osób spoza placówki. 

W poniedziałek, 28 grudnia przed punktem szczepień ustawiały się kolejki chętnych. Jak mówią pracownicy Radomskiego Szpitala Specjalistycznego, lepsza jest szczepionka, niż zachorowanie na COVID-19: 

Szczepieniu poddał się Adam Kukliński - kierownik oddziału chirurgii naczyniowej. - Jak każdy inteligentny człowiek zastanawiałem się nad szczepieniem, ale na bazie mojego doświadczenia zawodowego uważam, że nie jest to groźne. Nie przewidywaliśmy żadnych innych powikłań niż takie, które mogą zdarzyć się po szczepieniu na grypę czy po każdej innej szczepionce antywirusowej:

Do poddania się szczepieniom zachęca również lekarz kardiolog - Krystyna Latała-Musiał. - Szczepionka jest chyba jedynym rozsądnym i racjonalnym rozwiązaniem. Jedyną perspektywą, która pozwala przewidywać rychłe zakończenie pandemii: 

Cała procedura, wraz z wypełnieniem ankiety trwa około 5 minut, samo szczepienie jest szybkie i bezbolesne - mówi Wojciech Dworzański - koordynator ds. COVID-19 w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym: 

Szczepienia odbywają się sukcesywnie tak, by proces szczepień nie wpływał na funkcjonowanie szpitala. Pierwsza dawka szczepionek wykorzystana będzie do końca roku - wyjaśnia Elżbieta Cieślak - rzecznik Radomskiego Szpitala Specjalistycznego: 

W regionie radomskim oraz w powiatach koneckim i opoczyńskim - w sumie 12 szpitali pełni funkcję placówek węzłowych, czyli takich, które zaszczepią swój personel, ale także personel innych jednostek, m.in. szpitali, przychodni i aptek. Dziś mija termin zgłoszeń.