Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Kazimierz Królewicz
Dziś jest: Czwartek, 04 marca 2021

RADOM

Centrum Rehabilitacji już otwarte

wtorek, 29 grudnia 2020 12:55 / Autor: Monika Nowakowska
foto: MNowakowska/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

Centrum Rehabilitacji przy Radomskim Szpitalu Specjalistycznym uroczyście otwarte - na potrzeby placówki zmodernizowany został stary budynek, w którym kiedyś mieścił się oddział ginekologiczno-położniczy przy ul. Narutowicza.

Zakończyła się budowa Centrum Rehabilitacji w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym. Gruntownie został przebudowany dawny budynek oddziału ginekologii oraz od podstaw powstało nowe skrzydło. - Powstał nowoczesny obiekt, dzięki któremu realnie poprawi się dostęp pacjentów usług zdrowotnych, warunki pracy medyków oraz jakość leczenia. Dziś rozpoczyna się nowy etap tego budynku. To jedna z najnowocześniejszych placówek rehabilitacyjnych w Polsce, ale i w Europie - chwali prezydent Radosław Witkowski:

Centrum Rehabilitacji otrzymało dziś także zgodę na jego użytkowanie. Niestety ze względu na polecenie wojewody o tworzenie szpitali tymczasowych dla zakażonych COVID-19, władze miasta podjęły decyzję o przeznaczeniu tej właśnie placówki do hospitalizacji zakażonych. Dyrekcja lecznicy musi się więc na razie wstrzymać z wyposażaniem centrum w łóżka i niezbędny sprzęt - mówi dyr. lecznicy Marek Pacyna:

Przypomnijmy, wyposażeniem placówki, w której będzie około 100 łóżek zajmuje się Totalizator Sportowy korzystając z zasobów Agencji Rezerw Materiałowych. Radomski Szpital Specjalistyczny ma być placówka patronacką dla tymczasowego.

W Centrum Rehabilitacji Radomskiego Szpitala Specjalistycznego znajdować się będą docelowo oddziały rehabilitacyjne przeniesione z ulicy Giserskiej - łącznie 54 łóżka, a także Zakład Rehabilitacji przeniesiony z budynku głównego szpitala, poradnie specjalistyczne, w tym: rehabilitacyjna, chirurgiczna, ortopedyczna, neurologiczna, urologiczna i inne, pracownie diagnostyczne, w tym RTG i USG oraz gabinety lekarskie, zabiegowe i terapeutyczne - mówi odpowiedzialny za służbę zdrowia, wiceprezydent Jerzy Zawodnik:

Na dawnym oddziale ginekologii został przeprowadzony generalny remont, który obejmował między innymi wymianę instalacji, wzmocnienie stropów, wymianę podłóg, drzwi, okien oraz odnowienie elewacji budynku. Prace objęły również podziemny łącznik pomiędzy pawilonem a głównym budynkiem lecznicy. Zagospodarowano również teren znajdujący się w sąsiedztwie Centrum Rehabilitacji. Zostały wybudowane drogi, miejsca postojowe i dla osób niepełnosprawnych,. Wjazd do Centrum  Rehabilitacji znajduje się  od strony ulicy Narutowicza, ale ulicami wewnętrznymi można przejechać też do bram od strony ulic Kopernika oraz Tochtermana.

Z zakończenia prac zadowolony jest przede wszystkim personel medyczny. - Już nie możemy doczekać się pierwszych pacjentów. Wreszcie będziemy mogli pracować w godnych warunkach, a nasi pacjenci przechodzić rekowalescencję w komfortowo wyposażonych salach terapeutycznych - mówi dr Małgorzata Grel, kierownik oddziału rehabilitacji przy ul. Giserskiej:

To, co szczególnie cieszy lekarzy i terapeutów, to scalenie wszystkich oddziałów i poradni w jedną całość - podkreśla dr Małgorzata Mijas, kierownik Zakładu Rehabilitacji w szpitalu miejskim:

Pomieszczenia obecnego Zakładu Rehabilitacji, który mieści się w głównym budynku szpitala mają zostać wykorzystane pod potrzeby oddziału wewnętrznego. Z kolei przy Giserskiej miasto planuje budowę hospicjum.

Prace przy budowie centrum rozpoczęły się w listopadzie 2018 roku. Przetarg na jego budowę wygrało konsorcjum firm Erekta Budownictwo Specjalistyczne oraz Erekta Budownictwo. Koszt inwestycji to ponad 45,5 mln.