Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
LUDZKIM GŁOSEM
Patrycja Michońska
Patron dnia: św. Jan Boży, zakonnik
Dziś jest: Poniedziałek, 08 marca 2021

RADOM

Zapomnieliśmy?

wtorek, 29 grudnia 2020 14:05 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto:www.wikipedia.org
Elżbieta Warchoł

200 lat temu w Radomiu urodził się lekarz, społecznik, odkrywca Zakopanego, miłośnik Tatr - Tytus Chałubiński.

Tytus Aureliusz Chałubiński, urodził się 29 grudnia 1820 w Radomiu. Polski lekarz, profesor patologii, botanik (briolog), działacz społeczny i polityczny, filantrop, wykładowca akademicki, filozof medycyny, taternik i miłośnik przyrody, powstaniec węgierski, pisarz. Jako pierwszy lekarz pochodzenia polskiego zdobył międzynarodową sławę i poważanie; niekiedy uznawany za najwybitniejszego Polaka drugiej połowy XIX wieku.

Był współtwórcą Towarzystwa Tatrzańskiego i jednym z pierwszych badaczy przyrody tatrzańskiej. Na jego cześć nazwano Wrotami Chałubińskiego jedną z przełęczy w głównej grani Tatr. Popularyzator Zakopanego, w dużym stopniu przyczynił się do rozwoju tej miejscowości. Był jednym z prekursorów polskiego klimatolecznictwa; jego staraniem Zakopane zyskało pod koniec XIX wieku status stacji klimatycznej jako kurort wspomagający leczenie chorób płucnych. Zmarł listopada 1889 w Zakopanem. Spoczywa w Zakopanem na cmentarzu na Pęksowym Brzyżku. 

(za: Wikipedia).

Dr Tytus Chałubiński jest patronem Radomskiego Szpitala Specjalistycznego, IV Liceum Ogólnokształcącego, ma też w Radomiu swoją ulicę. Może jednak nie zapomnieliśmy o znakomitym radomianinie? Właśnie dziś oddane zostało do użytku Centrum Rehabilitacji w RSS przy ul. Narutowicza.