Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Kazimierz Królewicz
Dziś jest: Czwartek, 04 marca 2021

RADOM

Filmowe opowieści o historiach sprzed 100 lat

środa, 30 grudnia 2020 09:16 / Autor: Elżbieta Warchoł
Elżbieta Warchoł

Rok 2020 upłynął nie tylko pod znakiem pandemii. W tym roku obchodziliśmy 100 rocznicę Bitwy Warszawskiej. A chociaż niestety sytuacja w kraju wymusiła pewne ograniczenia i zmiany, udało się jednak upamiętnić tamte wydarzenia i naszych lokalnych bohaterów. Radomski historyk i producent filmowy Przemysław Bednarczyk nakręcił dwa filmy przywołujące wydarzenia sprzed 100 lat. Powstały dwa filmy: Czwarty szwadron oraz Pierwszy z dzielnych.

Pierwszy z filmów pt: Czwarty szwadron jest już dostępny w internecie. Premiera kolejnych filmowych opowieści już wkrótce. Więcej o tym co udało się zrobić oraz filmowych planach na 2021 rok powie Przemysław Bednarczyk:

Czwarty szwadron to fabularyzowany dokument opowiadający historię grupy ochotników, którzy w czasie wojny polsko-bolszewickiej, walczyli w składzie 11 Pułku Ułanów Legionowych pod dowództwem legendarnego „beliniaka” mjr. Antoniego Jabłońskiego. Scenariusz filmu osnuty jest na wspomnieniach i relacjach uczestników tamtych wydarzeń w tym min. mjr Michała Brzęka – Osińskiego, twórcy tytułowego czwartego szwadronu. Reżyserem i scenarzystą filmu jest Przemysław Bednarczyk. Film dostępny na: https://www.youtube.com/watch?v=5Pq7eSCRkGU