Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Leon IX, papież
Dziś jest: Piątek, 19 kwietnia 2024

RADOM

Wymiana międzynarodowa w UTH Radom

piątek, 08 stycznia 2021 13:17 / Autor: Monika Nowakowska
foto: UT-H/Radom
Monika Nowakowska

Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny w Radomiu dba o rozwój studentów i współpracę z innymi uczelniami w kraju i za granicą - szkoła wyższa otrzymała właśnie ważną kartę Erasmus potwierdzającą udział w programie. To doskonały moment do podsumowań

Program Erasmus powstał w ramach Unii Europejskiej w 1987 roku, jako program wymiany studentów i pracowników wyższych uczelni. Według zgodnej opinii, to jeden z najlepszych programów unijnych - dzięki niemu powstaje prawdziwa, wielojęzyczna wspólnota europejska, bazująca na wspólnych korzeniach kulturowych, budowana w bezpośrednich międzyludzkich kontaktach. Główna idea programu, mimo upływu lat, pozostaje wciąż ta sama: rozwijanie międzynarodowej współpracy.

Program Erasmus wspiera międzynarodową współpracę szkół wyższych, umożliwia wyjazdy studentów na studia i praktyki, promuje mobilność pracowników uczelni, stwarza uczelniom liczne możliwości udziału w projektach wraz z partnerami zagranicznymi. W niektórych jego akcjach mogą uczestniczyć również inne instytucje, organizacje lub przedsiębiorstwa, które współpracują ze szkołami wyższymi.

Uczelnie biorące udział w Programie Erasmus mają możliwość:

- prowadzenia wymiany studentów (wyjazdy i przyjazdy na studia lub praktykę),

- prowadzenia wymiany pracowników uczelni (nauczyciele akademiccy i inni pracownicy Uczelni),

- udziału w projektach wielostronnych wraz z uczelniami z innych krajów,

- udziału w sieciach Erasmusa.

Uczelnie prowadzące wymianę studentów i pracowników mogą uzyskać dofinansowanie na działania związane z organizacją wymiany, np.: na promocję wymiany, przygotowanie (organizacyjne, językowe) wyjeżdżających studentów i pracowników, opiekę nad studentami przyjeżdżającymi z zagranicy, w tym np.: kursy języka polskiego, programy „integracyjne” itp. W ramach programu pokrywane są koszty pobytu uczestników za granicą.

Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. K. Pułaskiego w Radomiu uczestniczy w programie Erasmus od 1998 roku. Uczelnia podpisała 90 umów z uczelniami m.in. w Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Czechach, Estoni, Francji, Grecji, na Litwie, Łotwie, w Rosji, Słowacji, Turcji, Węgrzech czy Wielkiej Brytanii.

W ramach programu uczelnia realizuje ważny międzynarodowy projekt badawczy: bEyonD the boRder of electrΙc VEhicles: an dvanced inTeractive cOURse, którego zadaniem jest kształcenie w skali europejskiej inżynierów w obszarze elektromobilności. Koordynatorem ze strony UTH Radom jest prof. Krzysztof Górski z Wydziału Mechanicznego. W ramach projektu studenci pracują w międzynarodowej grupie zarówno poprzez platformę kształcenia zdalnego, jak i w warunkach rzeczywistych, tj. 14-dniowych kursów intensywnych; realizują również praktyki zawodowe w europejskich firmach reprezentujących branżę pojazdów elektrycznych.

Teraz UT-H otrzymała ważną wiadomość, że uczelnia otrzymała Kartę Erasmusa dla szkolnictwa wyższego – ERASMUS CHARTER FOR HIGHER EDUCATION 2021-2027 (ECHE). Projekt złożony w maju 2020 roku został zaakceptowany przez Komisję Europejską i przyjęty do realizacji. Uzyskanie Karty Erasmusa jest warunkiem koniecznym dla wszystkich instytucji szkolnictwa wyższego, które chcą uczestniczyć w projektach mobilności studentów i uczonych. Komisja Europejska – za pośrednictwem Agencji Wykonawczej ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego w Brukseli – publikuje specjalne zaproszenie do składania projektów, w którym określa szczegółowe warunki i kryteria jakościowe, jakie należy spełnić, aby otrzymać Kartę Erasmusa.

Program Unii Europejskiej, w którym uczelnia aktywnie uczestniczy otwiera możliwości przed każdym studentem i każdym pracownikiem naukowym, który chciałby skorzystać z możliwości wyjazdu, poznania innych systemów edukacyjnych, współuczestniczenia w międzynarodowych badaniach, nawiązania naukowych i osobistych kontaktów. Pod względem optymalnego i skutecznego wykorzystania środków unijnych uczelnia znajduje się w krajowej czołówce szkół wyższych. Jest to jeden z argumentów, które przekonują, że warto studiować w UTH warto wiązać z UTH własną przyszłość zawodową.