Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: Nawrócenie św. Pawła, Apostoła
Dziś jest: Poniedziałek, 25 stycznia 2021

RADOM

Synoptycy zapowiadają mrozy, policjanci apelują o wrażliwość

czwartek, 14 stycznia 2021 13:07 / Autor: Weronika Chochoł
fot. pixabay.com/useche70
Weronika Chochoł

Wystarczy jeden telefon. Policja i Straż Miejska apelują o zgłaszanie miejsc przebywania osób bezdomnych. 

Przyczyną śmierci z wychłodzenia najczęściej jest bezdomność i nieporadność życiowa. To one w połączeniu z alkoholem niosą śmiertelne zagrożenie. Wielu tragedii można było uniknąć, gdyby nie obojętność, która sprawia, że widząc śpiącego bezdomnego mówimy: "Sam jest sobie winien" i wracamy do ciepłych domów. Winien czy nie - nie nam to osądzać. Za każdym bezdomnym stoi historia, której nie znamy. Warto - zamiast wydawać wyrok - spojrzeć na osobę bezdomną po prostu jak na człowieka, który potrzebuje pomocy. Zwlaszcza kiedy temperatura spada znacznie poniżej zera. 

- Wiele policyjnych interwencji możliwych jest dzięki empatii ludzi, którzy powiadamiają odpowiednie służby. To właśnie dzięki szybkiej reakcji policjanci mogą pomóc osobom potrzebującym - przekonuje Rafał Jeżak z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu: 

Jednak nie tylko osoby bezdomne narażone są na niebezpieczeństwo w chłodne dni. - Czasem napalenie w piecu, aby ogrzać mieszkanie stanowi trudność fizyczną lub materialną. Nie wstydźmy się zapytać osoby starszej lub samotnej, czy nie potrzebuje naszej pomocy - apeluje Rafał Jeżak: 

Czasami tylko jeden telefon może uratować komuś życie. Wystarczy zadzwonić na telefon alarmowy 997 lub 112.