Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
LUDZKIM GŁOSEM
Patrycja Michońska
Patron dnia: św. Małgorzata Węgierska, dziewica
Dziś jest: Poniedziałek, 18 stycznia 2021

RADOM

Raty podatku od nieruchomości przesunięte do połowy listopada

czwartek, 14 stycznia 2021 16:37 / Autor: Weronika Chochoł
fot. pixabay.com/Alyibel
Weronika Chochoł

Radomscy radni zgodzili się na przedłużenie terminu płatności rat podatku od nieruchomości za pierwsze półrocze 2021 roku do połowy listopada. 

Decyzja zapadła podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej, która zwołana została na czwartek, 14 stycznia. Możliwość wprowadzenia takiej uchwały wynika z nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. 

Uchwała dotyczy radomskich przedsiębiorców, oraz organizacji pozarządowych oraz innych podmiotów określonych w ustanie z kwietnia 2003 roku, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu pandemii. 

Przedsiębiorcy będą mogli odroczyć do 15 listopada termin płatności podatku od nieruchomości za styczeń, luty, marzec, kwiecień, maj i czerwiec. - To element naszej pomocy poszczególnym przedsiębiorcom. Pomagamy, na ile możemy sobie na to pozwolić. Te dochody zmieszczą się w danym roku budżetowym, więc na samo rozliczenie roku budżetowego nie powinny mieć wpływu - mówi Sławomir Szlachetka - skarbnik miasta: 

W kwietniu ubiegłego roku miasto również zaproponowało podobne rozwiązanie. Wtedy możliwe było odroczenie płatności za maj i czerwiec. Z możliwości skorzystało 138 podmiotów, a kwota przesunięć wyniosła 2 618 483 zł. Do tej pory wpłacone zostało ponad 2 miliony, brakuje jeszcze 130 tysięcy zł. - Albo będziemy te zaległości egzekwować w drodze windykacji, albo są dalsze wnioski o przesunięcie terminu - dodaje Sławomir Szlachetka. 

Uchwała wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego. Dzięki temu będzie możliwe odroczenie płatności już za styczeń.