Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
LUDZKIM GŁOSEM
Patrycja Michońska
Patron dnia: św. Jan Boży, zakonnik
Dziś jest: Poniedziałek, 08 marca 2021

RADOM

Rada Miejska w Radomiu zaskarży orzeczenie RIO ws. emisji obligacji przychodowych

czwartek, 14 stycznia 2021 19:48 / Autor: Weronika Chochoł
Weronika Chochoł

Radomscy radni zdecydowali o zaskarżeniu orzeczenia Regionalnej Izby Obrachunkowej ws. nieważności uchwały dotyczącej zaciągnięcia zobowiązania polegającego na emisji obligacji przychodowych. 

Przypomnijmy, zgodę na emisję obligacji komunalnych do kwoty 51 mln złotych na spłatę zobowiązań zaciągniętych jeszcze w 2015 roku przez będący w upadłości Port Lotniczy Radom-Sadków radomscy radni wyrazili pod koniec listopada ubiegłego roku. O szczegółach pisaliśmy tutaj. 15 grudnia Regionalna Izba Obrachunkowa stwierdziła nieważność przyjętej uchwały. W dokumencie wskazano, że kwestia wyjaśnienia źródła przychodu i sposobu jego wyliczenia jest niewystarczająca. 

Pod koniec grudnia uchwała - z rozszerzeniem uzasadnienia - nie została przyjęta. W związku z tym miasto zdecydowało się na złożenie skargi na orzeczenie RIO.

Uchwała RIO do biura Rady Miejskiej trafiła 22 grudnia ubiegłego roku, a czas na złożenie skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego wynosi 30 dni od dnia doręczenia dokumentu.

Podczas zwołanej na czwartek, 14 stycznia sesji Rady Miejskiej przegłosowana została uchwała o skierowaniu do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego skargi w niniejszej sprawie. Do zlecenia sporządzenia skargi pełnomocnikowi z zewnętrznej kancelarii prawnej zobligowana została Przewodnicząca Rady Miejskiej w Radomiu. 

- Albo 30 listopada część radnych nie wiedziała, za czym głosuje, albo zmieniła zdanie. to świadczy niekorzystnie o całości Rady Miejskiej. Dajmy możliwość Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu, czy RIO unieważniając uchwałę Rady Miejskiej z 30 listopada miała rację, czy nie - apelowała radna Koalicji Obywatelskiej Magdalena Lasota: 

- Wśród radnych, którzy w grudniu głosowali przeciwko emisji obligacji, byli również tacy, którzy kilka lat wcześniej głosowali za zaciągnięciem zobowiązań. Później, kiedy prezydent proponuje w miarę najkorzystniejszą formę spłaty tych zobowiązań, głosuje się przeciwko - zauważał radny niezrzeszony Kazimierz Woźniak i dodawał: - Trzeba umieć bronić swojego stanowiska: 

Zdaniem radnego Prawa i Sprawiedliwości Mateusza Kuźmiuka władze Radomia tworząc - po otrzymaniu decyzji RIO - nową uchwałę, zgodziły się ze zdaniem Izby: 

- Zamiana zadłużenia w postaci Buy-Sell-Back'a na obligacje przychodowe jest tańsza, lepsza, bardziej przejrzysta, transparentna. Same plusy w postaci zamiany, nie rozumiem do tej pory tej decyzji,stąd zdecydowaliśmy się, żeby poprosić panią przewodniczącą, żeby złożyć to odwołanie - mówił skarbnik miasta Sławomir Szlachetka: 

"Za" przyjęciem uchwały zagłosowało 12 radnych, 6 było "przeciw", natomiast 8 osób wstrzymało się od głosu.