Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
LUDZKIM GŁOSEM
Patrycja Michońska
Patron dnia: św. Jan Boży, zakonnik
Dziś jest: Poniedziałek, 08 marca 2021

RADOM

Mrozy mogą być niebezpieczne

wtorek, 09 lutego 2021 11:17 / Autor: Magdalena Gliszczyńska
fot. pixabay/Free-Photos
Magdalena Gliszczyńska

Hipotermia i odmrożenia - zbyt długie przebywanie na mrozie może być niebezpieczne dla naszego organizmu. - Zwróćmy szczególną uwagę na dzieci, osoby starsze i bezdomne - przypomina Mariusz Wielocha ratownik medyczny z radomskiej stacji pogotowia.

Od minionego weekendu temperatura w całym kraju, również w Radomiu i regionie spadła poniżej -10 stopni, w nocy i nad ranem nawet do -18. Specjaliści przestrzegają osoby cierpiące na różnego rodzaju schorzenia przed zbyt długim przebywaniem na silnym mrozie. Tym bardziej, że w ciągu ostatnich kilku lat zdążyliśmy się odzyczaić od takich spadków temperatury. Wiele osób zapewne nie posiada odpowiedniej odzieży na tak silny mróz. Ratownik Mariusz Wielocha podkreśla, że przebywając na zewnątrz warto zadbać o odpowiedni ubiór. Należy ciepło się ubierać tak, aby nie marznąć. Czapka, szalik, rekawiczki i odpowiednie buty to podstawa.

Zbyt długie przebywanie na mrozie może prowadzić do hipotermii i odmrożeń. Nie należy też spożywać alkoholu – dodaje Mariusz Wielocha

Warto też zadbać o najmłodszych, którzy w tym czasie chętnie korzystają z białego szaleństwa. - Po powrocie należy przebrać dzieci. Zazwyczaj ubranie jest mokre i zimne od śniegu. Podajemy dzieciom ciepłe napoje, czy posiłki. Trzeba też pilnować i przestrzegać najmłodszych odnośnie zasad bezpieczeństwa podczas zabawy na sankach. W tym czasie dochodzi również do licznych urazów – mówi Mariusz Wielocha.

Urazy to nie tylko problem najmłodszych. - Sporo osób zgłosiło się na radomski SOR podczas minionego weekendu, kiedy zrobiło się ślisko – dodaje Mariusz Wielocha

Szczególną uwagę w tym czasie należy zwrócić na osoby bezdomne. - Nie bądźmy obojętni - alarmuje Mariusz Wielocha.

 

W związku z niskimi temperaturami, w przypadku zagrożenia można dzwonić na numer alarmowy 112, 998, 999 albo 997 – naszą szybką reakcją możemy uratować komuś życie – apeluje Mariusz Wielocha.