Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Leander, biskup
Dziś jest: Sobota, 27 lutego 2021

RADOM

Pfizer ogranicza ilość szczepionek - szpitale mają problemy

wtorek, 19 stycznia 2021 10:21 / Autor: Monika Nowakowska
foto: RSS
Monika Nowakowska

Koncern Pfizer ogłosił tymczasowe zmniejszenie dostaw szczepionek przeciwko COVID-19 - na ich brak lub niewystarczającą ilość narzekają szpitale w Radomiu.

Wstrzymany został transport 330 tys. dawek szczepionek do szpitali węzłowych w ramach pierwszego szczepienia grupy "0". Ich producent, firma Pfizer nie dostarcza jej w zakontraktowanych przez Polskę ilościach. Jak poinformował wczoraj szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk, zgodnie z planem partia 50 tys. dawek trafi do punktów na drugie szczepienia, a 120 tys. kolejnych dawek na pierwsze szczepienia do DPS-ów. Pierwsze szczepienia przeszli wczoraj pracownicy Domu Pomocy Społecznej w Krzyżanowicach.

Zamówiona partia szczepionek nie dotarła do Radomskiego Szpitala Specjalistycznego. Lecznica zdecydowała się więc na podanie drugiej dawki szczepionki. - Musieliśmy poinformować medyków spoza szpitala, że termin ich szczepienia przesunie się na później. W sytuacji, kiedy szczepionek jest mniej niż początkowo zakładaliśmy, zdecydowaliśmy o ponownym podawaniu preparatu osobom, które już zostały zaszczepione - mówi rzeczniczka lecznicy Elżbieta Cieślak.

W podobnej sytuacji jest  też Mazowiecki Szpital Specjalistyczny, który nie otrzymał wczoraj ani jednej szczepionki przeciwko koronawirusowi, choć zamawiał ich 630. - Nie wszyscy pracownicy lecznicy zdołali przyjąć nawet pierwszą dawkę preparatu. To, na szczęście już pojedyncze osoby, które będą szczepione w miarę jego dostępności. Czekać muszą też pracownicy pozostałych placówek medycznych, którzy zapisali się na szczepienia w szpitalu na Józefowie. To w sumie ponad 1,5 tys. osób: z przychodni, aptek czy personelu domów pomocy społecznej - mówi rzeczniczka lecznicy Karolina Gajewska. - Otrzymaliśmy informację z Ministerstwa Zdrowia o anulowaniu naszego ostatniego zamówienia. Zapotrzebowaliśmy 630 dawek szczepionki. Nie otrzymaliśmy żadnej. W związku z tym nie możemy zrealizować szczepień personelu spoza naszego szpitala wyznaczonego w etapie "0" oraz naszego personelu, który zgłosił chęć szczepienia w zeszłym tygodniu - dodaje.

Mazowiecki Szpital Specjalistyczny zaszczepił do tej pory 885 osób z grupy "0". Planuje szczepienia podopiecznych DPS-u w Jedlance.