Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Anzelm z Canterbury, biskup i doktor Kościoła
Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Kamień, Brzustów
Dziś jest: Środa, 21 kwietnia 2021

Policja

Nie jedź z czapką na samochodzie

wtorek, 26 stycznia 2021 12:16 / Autor: Michał Kaczor
fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom
Michał Kaczor

Policja apeluje o odśnieżanie samochodu przed jazdą. Poruszanie się z "czapką" na dachu stwarza zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego, ale może też oznaczać mandat do 500 zł.

Ostatnie dni przyniosły intensywne opady śniegu. Na drogach plagą są samochody z "czapą" na dachu. Odśnieżenie auta to kwestia kilku minut, ale niektórzy kierowcy oczyszczają tylko fragment przedniej szyby i uważają, że to wystarczy. Okazuje się jednak, że nie. Za jazdę zaśnieżonym samochodem grozi mandat do 500 zł.

- Przede wszystkim musimy zapewnić sobie dobrą widoczność. Wszystkie szyby pojazdu, zwłaszcza te z przodu, czyli szyba czołowa i boczne, powinny być odśnieżone. Bardzo ważnym aspektem jest też odśnieżanie tego, co zalega na dachach pojazdu. Bardzo często widzimy, że kierowcy potrafią odśnieżyć tylko przednią szybę i myślą, że pojazd jest gotowy do jazdy. Nic bardziej mylnego. Sam byłem świadkiem zdarzenia, gdzie z pojazdu ciężarowego spadł lod i w znacznym stopniu uszkodził pojazd jadący za nim - mówi mł. asp. Marcin Sawicki z Wydziału Ruchu Drogowego mazowieckiej policji.

Wielu kierowców próbuje ułatwić sobie czyszczenie i najpierw uruchamia samochód, a następnie wychodzi z niego i dopiero przystępuje do odśnieżania.

- Zgodnie z przepisami Prawa o ruchu drogowym jest to wykroczenie, jeżeli silnik pojazdu na biegu jałowym o obszarze zabudowanym pracuje powyżej minuty. Tutaj chodzi o ochronę naszego środowiska i policjanci zwracają na to uwagę - dodaje Marcin Sawicki.

Nawet najlepiej przygotowany samochód do jazdy nie zapewni nam pełnego bezpieczeństwa. Należy pamiętać o dostosowaniu prędkości do warunków jazdy i zachowaniu bezpiecznej odległości od poprzedzającego nas pojazdu.