Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: święte Anastazja i Bazylissa, męczennice
Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Żelazowice, Libiszów
Dziś jest: Czwartek, 15 kwietnia 2021

Samorząd

LO Kopernika zmieni swoją historyczną siedzibę? Co z "13"?

poniedziałek, 15 lutego 2021 14:24 / Autor: Radosław Mizera
foto: Marta Deka/Gość Niedzielny
Radosław Mizera

I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Radomiu ma zostać przeniesione do siedziby XIII Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Polskich Noblistów przy ulicy 25-go Czerwca. 

Taka propozycja jest obecnie opiniowana w środowisku oświatowym obu placówek. Przeprowadzono ankiety wśród nauczycieli, rodziców i samych uczniów. Stanowisko w tej sprawie zajęła też Komisja Rozwoju Miasta Rady Miejskiej w Radomiu. Posiedzenie odbyło się z udziałem dyrektorów obu szkół średnich. Sceptycznie do sprawy podchodzi środowisko nauczycieli z LO Polskich Noblistów.

Michał Tatner, przewodniczący Rady Rodziców przy LO Kopernika poinformował, że wśród nauczycieli, rodziców i uczniów został przeprowadzony sondaż na temat ewentualnej przeprowadzki do budynku przy ulicy 25-go Czerwca. - Najwięcej głosów za tym pomysłem było wśród nauczycieli, z kolei głosy podzieliły się wśród rodziców i uczniów. Nie ukrywam, że baza lokalowa w XIII LO jest bardzo dobra. Obecnie uczniowie Kopernika muszą się uczyć w systemie dwuzmianowym. Nie mamy też bazy sportowej – wylicza Michał Tatner:

Katarzyna Kalinowska, wiceprezydent miasta informuje, że ewentualna przeprowadzka Kopernika nie jest inicjatywą władz miejskich.

- Myślę, że warto rozmawiać o tej sprawie, by poprawić warunki w Koperniku. Kwestią sporną jest funkcjonowanie XIII LO w budynku przy 25-go Czerwca. Naszym zamiarem jest to, by tam zaczęło działać przedszkole nr 17, które swoją siedzibę ma przy ulicy Zbrowskiego – powiedziała wiceprezydent Katarzyna Kalinowska:

Radny Tomasz Gogacz, przewodniczący Komisji Rozwoju Miasta Rady Miejskiej w Radomiu powiedział, że adaptacja budynku przy 25-go Czerwca mija się z celem.

- Są tam pracownie dydaktyczne. Obiekt jest zbyt cenny, by przeznaczyć go na cele przedszkolne. Osobiście jestem za koncepcją przeprowadzki Kopernika na 25-go Czerwca, bowiem może to oznaczać rozwój obu liceów – powiedział radny Gogacz:

O zdanie poprosiliśmy radnego Dariusza Wójcika, przewodniczącego Komisji Oświaty Rady Miejskiej w Radomiu, który potwierdził, że dyskusja o zmianie lokalizacji Kopernika trwa od kilku tygodni:

Dzisiaj władze Radomia mają się spotkać z zainteresowanymi stronami, by omówić propozycję przeniesienia Kopernika na 25-go Czerwca.

Otwartym pytaniem (w przypadku decyzji o przeniesieniu szkoły) co stanie się z dotychczasową historyczną siedzibą LO Kopernika? Z pewnością, ze względu na atrakcyjną lokalizację w centrum miasta jest wartościową nieruchomością.