Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Walerian, męczennik
Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Białaczów
Dziś jest: Środa, 14 kwietnia 2021

RADOM

Światowy Dzień Zdrowia: Równy dostęp do opieki medycznej to priorytet

środa, 07 kwietnia 2021 12:10 / Autor: Monika Nowakowska
foto: pixabay/jarmoluk
Monika Nowakowska

7 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia. Jego celem jest zwrócenie uwagi na najbardziej istotne problemy zdrowotne społeczeństw na świecie. W tym roku hasłem Światowego Dnia Zdrowia jest „Budowanie sprawiedliwszego i zdrowszego świata dla wszystkich”.

 

W tym roku uwaga zwrócona jest na konsekwencje ekonomiczne oraz społeczne będące efektem pandemii koronawirusa. Sytuacja epidemiczna oraz związane z tym zmiany w funkcjonowaniu społecznym mogą znacząco wpływać na nasze samopoczucie wywołując niepokój oraz lęk. W tym okresie powinniśmy dbać zarówno o swoje zdrowie fizyczne, jak i niezwykle ważne zdrowie psychiczne.

Na liście chorób, które dziesiątkują społeczeństwo, niezmiennie od lat znajdują się nowotwory złośliwe. To one stanowią drugą przyczynę zgonów w Polsce. Dlatego lekarze przypominają, jak ważny w szybkim i skutecznym leczeniu jest dostęp do badań profilaktycznych.

Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld z Narodowego Instytutu Onkologii przyznaje, że pandemia koronawirusa dramatycznie wpłynęła na diagnostykę onkologiczną:

Tymczasem Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje – najczęstszym na świecie nowotworem jest rak piersi, który wyprzedził już raka płuc. Wybuch epidemii koronawirusa i związane z nim wstrzymanie pracy mobilnych pracowni mammograficznych przyczyniły się do dalszego obniżenia odsetka populacji pań objętej badaniami. W marcu zeszłego roku wynosił on niewiele ponad 38 % uprawnionych Polek, a w sierpniu spadł do zaledwie 34 %. Zachorowań na nowotwory, w tym na raka piersi będzie przybywać, dlatego konieczne są zakrojone na szeroką skalę programy profilaktyczne i stabilne finansowanie onkologii - mówi prezes Polskiego Towarzystwa do Badań nad Rakiem Piersi, prof. Tadeusz Pieńkowski:

Onkolodzy apelują, by nie odkładać badań profilaktycznych. Tylko wczesne wykrycie zmian daje nadzieję na całkowite wyleczenie. Ze statystyk wynika, że aż o jedną piątą spadła także liczba kobiet, które wzięły udział w programie profilaktyki raka szyjki macicy na Mazowszu – mówi rzecznik mazowieckiego NFZ Andrzej Troszyński:

Narodowy Fundusz Zdrowia stara się zachęcać do profilaktyki w różne sposoby. Podejmujemy wiele działań, również przy pomocy i udziale mediów zachęcając, że są one całkowicie bezpieczne, również w aspekcie pandemii:

Do wykonaywania badań profilaktycznych zachęca też Mazowiecki Szpital Specjalistyczny. - Choroba nie wybiera. Nie zna czasu. Nie wie, że trwa pandemia koronawirusa – atakuje bez względu na wszystko. Dlatego powinniśmy się badać. Bo profilaktyka może nas uchronić od poważnej choroby. I nie możemy zaniedbywać swojego zdrowia z żadnego powodu – tym bardziej z powodu epidemii. W naszym szpitalu funkcjonuje Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej, który jest czynny przez całą dobę 7 dni w tygodniu i oferuje szeroki wachlarz badań profilaktycznych. Realizujemy również ministerialne programy wczesnego wykrywania raka piersi, raka jelita grubego oraz raka szyjki macicy - mówi rzecznik lecznicy Karolina Gajewska:

Badania w ramach tych programów są bezpłatne – wystarczy zadzwonić i zapisać się. Telefony są dostępne na stronie internetowej szpitala www.wss.com.pl Nie odkładajmy tego na później. Zadbajmy o swoje zdrowie już!