Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Franciszek Ksawery, prezbiter
Dziś jest: Piątek, 03 grudnia 2021

RADOM

Elektronik uczestnikiem międzynarodowego programu P-TECH

czwartek, 14 października 2021 17:41 / Autor: Elżbieta Warchoł
Radio Plus Radom
Elżbieta Warchoł

Zespół Szkół Elektronicznych im. Bohaterów Westerplatte w Radomiu dołączył w czwartek, 14 października do międzynarodowego programu rozwoju edukacyjno-zawodowego P-TECH. Elektronik znalazł się w elitarnym gronie 7 polskich szkół, które uczestniczą w tym programie. Program został uruchomiony w Polsce w 2019 roku z inicjatywy IBM. W realizację programu w Radomiu zaangażowało się aż 6 lokalnych firm. Głównym celem P-TECH jest wsparcie lokalnych społeczności przez odpowiednie przygotowanie młodzieży do pracy w zawodach STEM niezależnie od branży, adekwatnie do potrzeb rynku pracy XXI wieku.

Porozumienie w Urzędzie Miejskim w Radomiu podpisali partnerzy programu: przedstawiciele władz Radomia, Instytutu Badań Edukacyjnych oraz koalicji lokalnych firm: Artex IT, Humansoft, IMD Pawelec Marcin, Masterdev, MRSolutions, Radwag Wagi Elektroniczne. Wiceprezydent Radomia Jerzy Zawodnik:

Jolanta Jaworska, dyrektor ds. Publicznych i Regulacyjnych, IBM Polska & Kraje Bałtyckie:

Robert Ptaszek, dyrektor Instytutu Badań Edukacyjnych:

Konrad Witkowski, dyrektor Zespołu Szkół Elektronicznych:

Tomasz Fidos prezes Firmy Humansoft:

Wiceprezydent Radomia Katarzyna Kalinowska:

W ramach programu, radomscy uczniowie po pięciu latach nauki będą mieli możliwość uzyskania poszukiwanej na rynku kwalifikacji z zakresu programowania. Polska edycja programu P-TECH odbywa się przy wsparciu premiera Mateusza Morawieckiego.

W ramach P-TECH uczniowie będą, między innymi, śledzić codzienną pracę swojego mentora (tzw. job shadowing), poznając od wewnątrz rzeczywiste środowisko biznesowe czy też uczestnicząc w wykładach i stażach zawodowych. P-TECH nie wymaga wprowadzania zmian do podstawy programowej. Firmy i instytucje partnerskie we współpracy z kadrą dydaktyczną szkoły dostarczają dodatkowy wkład merytoryczny lub narzędzia do już istniejących przedmiotów i zajęć, by wyposażyć uczniów w konkretne umiejętności potrzebne na rynku pracy.Uczniowie uczestniczący w programie P-TECH, po zdaniu matury otrzymają świadectwo dojrzałości, które jest na IV poziomie Polskiej Ramy Kwalifikacji (PRK) oraz dodatkowo po spełnieniu wymagań określonych dla kwalifikacji Technik Programista, uzyskają certyfikat potwierdzający posiadanie tej kwalifikacji, która jest na poziomie 5 PRK.