Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJOWA POCZTA MARKA SIEROCKIEGO
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Wojciech, biskup i męczennik, główny patron Polski
Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Smardzewice
Dziś jest: Piątek, 23 kwietnia 2021

RADOM

Nie dla jarmarku w pobliżu cmentarzy

poniedziałek, 21 października 2013 15:57 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Koniec jarmarku w okresie Wszystkich Świętych w pobliżu cmentarzy w Radomiu. Zakład Usług Komunalnych wprowadził nowy zapis w regulaminie na mocy którego nie będzie możliwy handel w bezpośrednim otoczeniu nekropolii dla sprzedawców balonów, zabawek, waty cukrowej czy kapiszonów.

- To dobra decyzja, bowiem Wszystkich Świętych to dzień zadumy, a nie jarmarku - komentuje ks. Piotr Zamaria, dyrektor najstarszego cmentarza w Radomiu. Sprzedawcy, którzy nie zastosują się do zapisu nowego regulaminu, mogą zostać ukarani na drodze cywilnej.

Zakład Usług Komunalnych w Radomiu wprowadził nowy regulamin przydziału rezerwacji miejsc handlowych przy nekropoliach przy Limanowskiego i na Firleju w okresie Wszystkich Świętych. Rzecznik ZUK Marcin Walasik wyjaśnił, czas Wszystkich Świętych to okres szczególnej zadumy i pamięci o zmarłych, dlatego sprzedaż innych artykułów w najbliższym sąsiedztwie nekropolii jest niestosowna. - Odpowiadamy za organizację handlu wokół cmentarzy. Dopuściliśmy tylko sprzedaż artykułów cmentarnych, a więc wiązanek i zniczy. Zresztą docierały do nas opinie od osób zniesmaczonych faktem, że w okresie Wszystkich Świętych, w rejonie głównych bram nekropolii, były sprzedawane zabawki, a nawet materiały hukowe - powiedział Marcin Walasik.

Zmiany wprowadzone przez ZUK popiera dyrekcja najstarszej nekropolii w mieście. - Na balony napełnione helem i na watę cukrową przyjdzie inny czas. Uważam, że decyzja ZUK to również element wychowania dzieci i młodzieży i próba uporządkowania tego, co dzieje się poza cmentarzem - mówi dyrektor cmentarza ks. Piotr Zamaria.

ZUK dla sprzedawców zabawek wyznaczył tylko 20 miejsc, które znajdują się z tyłu parkingu przy ulicy Limanowskiego. A więc z dala od głównych wejść na cmentarz.