Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: św. Tomasz z Akwinu, prezbiter i doktor Kościoła
Dziś jest: Wtorek, 28 stycznia 2025

RADOM

Bogaty program rocznicy Radomskiego Czerwca

poniedziałek, 17 czerwca 2013 12:07 / Autor: Radosław Mizera
Bogaty program rocznicy Radomskiego Czerwca
Radosław Mizera

Msza święta przy pomniku Ludzi Skrzywdzonych, poświęcenie siedziby Stowarzyszenia ''Radomski Czerwiec 76'' oraz koncert, przygotowali organizatorzy 37. rocznicy Radomskiego Czerwca 1976. Odbędą się one w dniach 20-25 czerwca. 

Imprezą towarzyszącą będzie też I Półmaraton Radomskiego Czerwca 76. Na liście zgłoszeń jest ponad tysiąc zawodników, w tym z Kenii i Ukrainy.

20 czerwca zostanie poświęcona siedziba Stowarzyszenia ''Radomski Czerwiec 76'' przy ul. Reja 16 w Radomiu oraz nastąpi otwarcie wystawy poświęconej wydarzeniom Czerwca 76. Poświęcenia dokona biskup Henryk Tomasik. Z kolei 22 czerwca w sanktuarium maryjnym w Kałkowie-Godowie zostanie odprawiona Msza święta w intencji ks. Romana Kotlarza i bohaterów radomskich wydarzeń. Zostanie również odprawiona Droga Krzyżowa w sanktuaryjnej Golgocie Martyrologii Narodu Polskiego.

Imprezą towarzyszącą będzie też I Półmaraton Radomskiego Czerwca 76. Na liście zgłoszeń jest ponad tysiąc zawodników, w tym z Kenii i Ukrainy. Dotychczasowe działania organizatorów tej imprezy pozwalają nastwierdzenie, że będzie to impreza biegowa jakiej jeszcze w Radomiu nie było. Z kolei charytatywna Mila – to bieg z którego dochód zasili budowę hospicjum realizowaną przez Stowarzyszenie im. O. Pio. Bieg odbędzie się 23 czerwca. 
24 czerwca odbędzie się koncert ''Pro Memoria-Czerwiec 76'' w Sali Koncertowej Urzędu Miejskiego, który organizuje NSZZ ''Solidarność'' Ziemia Radomska. Wystąpią artyści operowi Bydgoskiej Orkiestry Symfonicznej. 
Główne uroczystości 37. rocznicy Radomskiego Czerwca 1976 odbędą się 25 czerwca. O godzinie 18.00 zostanie odprawiona Msza św. przy Pomniku Ludzi Skrzywdzonych. Eucharystii będzie przewodniczył bp Henryk Tomasik.

W czerwcu 1976 roku robotnicy zaprotestowali przeciw wprowadzanym przez władze podwyżkom cen żywności. Zastrajkowało łącznie około 60 tys. osób z 97 zakładów w 24 województwach. Na ulicach Radomia, Ursusa i Płocka odbyły się pochody i manifestacje, które przerodziły się w starcia z milicją.

25 czerwca w Radomiu doszło do walk ulicznych. Zginęły dwie osoby - Jan Łabędzki i Tadeusz Ząbecki, przygnieceni przyczepą ciągnikową wypełnioną betonowymi płytami, którą sami próbowali zepchnąć w kierunku milicjantów. Uczestnicy protestów, przez rządzących nazwani pogardliwie "warchołami", poddani zostali brutalnym represjom. Byli bici na tak zwanych ścieżkach zdrowia i wyrzucani z pracy. Niektórzy pozostali inwalidami na całe życie. Do dzisiaj nie zostali osądzeni ani wydający polecenia, ani wykonawcy - członkowie ZOMO i pracownicy SB.