Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Agnieszka z Montepulciano, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Sobota, 20 kwietnia 2024

Wydarzenia

Kiedy zaszczepić się po przebyciu COVID-19?

wtorek, 04 stycznia 2022 13:22 / Autor: Magdalena Król
fot. Magdalena Król/Radio Plus Radom
Magdalena Król

W Polsce coraz więcej osób korzysta z możliwości zaszczepienia się przeciwko COVID-19. W Radomiu z możliwości ochrony przed koronawirusem skorzystało ponad 111 tys. osób, czyli przeszło 53%. A w jakim czasie po przechorowaniu COVID-19 można przeprowadzić szczepienie?

W ostatnim czasie więcej osób korzysta z możliwości zaszczepienia się przeciwko COVID-19. W Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym zaszczepić mogą się również dzieci. Ale zanim do szczepienia dojdzie pacjent musi wypełnić kartę kwalifikacyjną.

- Karta kwalifikacyjna składa się m.in. wywiadu epidemiologicznego.Te pytania są niezmiernie ważne, bo dają nam obraz, jakie choroby przez ostanie 30 dni miała dana osoba. Jeśli wystąpiły jakieś objawy u dziecka bądź osoby dorosłej w ciągu 14 dni od dzisiaj to procedurę szczepienną należy przełożyć - mówi Beata Deja-Makara z zespołu kontroli zakażeń szpitalnych w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu.

Przebycie COVID-19 w przeszłości nie stanowi przeciwwskazania do szczepień. Ale kiedy po przebyciu choroby należy to zrobić?

- Najlepiej to zrobić w ciągu kolejnych 3–6 miesięcy. Przez te pierwsze trzy miesiące po przebyciu choroby mamy wygenerowane przeciwciała. Jednak wychodzimy z założenia, że w przypadku ozdrowieńców zawsze większą korzyść przynosi szczepienie niż przechorowanie - wyjaśnia Beata Deja-Makara.

Przy przeziębieniu i grypie również należy przełożyć termin szczepienia.

- Oprócz tych 14 dni, które mamy na czas przechorowania, to dobrze jest odczekać chociaż tydzień, aby czuć się dobrze fizycznie i psychicznie - mówi pielęgniarka epidemiologiczna.

Jak mówi Beata Deja-Makara, nie ma wskazań, aby potwierdzać przebycie COVID-19, nawet przed przyjęciem szczepionki.

- Jeżeli źle się czujemy i mamy koronawirusa, to należy zgłosić się do lekarza rodzinnego, który skieruje pacjenta na badanie PCR. Jeśli jest dodatni, to jesteśmy objęci 10-dniową izolacją. Później nie ma takich wskazań, aby przed szczepienie potwierdzać przebycie COVID-19.

Bananie przeciwciał nie jest obowiązkowe, ale czasami dla własnej wiedzy, chcemy go wykonać. Kiedy najlepiej go zrobić i gdzie?

- Poziom przeciwciał najlepiej wykonać miesiąc po przebyciu koronawirusa. Osoby, które chciałyby wykonać takie badanie mogą zrobić je w szpitalu na Józefowie - dodaje Beata Deja-Makara.

Badania są wykonywane w godzinach 7:00-15:00.