Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
LUDZKIM GŁOSEM
Patrycja Michońska
Patron dnia: św. Leoncjusz z Rostowa, biskup
Dziś jest: Poniedziałek, 23 maja 2022

RADOM

Samochodem do dużego pokoju

czwartek, 27 stycznia 2022 13:46 / Autor: Monika Nowakowska
foto: Straż Miejska/Radom
Monika Nowakowska

Spada liczba interwencji podejmowanych przez strażników miejskich w Radomiu - w 2021 roku odnotowali oni ok. 15 tysięcy zdarzeń. Ponad połowa z ogólnej liczby interwencji podejmowana była na wyraźną prośbę mieszkańców. Radomianie dzwonili w różnego typu sprawach: począwszy od wypalania odpadów i nieczystości, przez spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych po bójki i niszczenie mienia czy zakłócanie ładu i porządku publicznego.

Najwięcej, bo aż 3 506 zdarzeń dotyczyło wykroczeń drogowych, w tym nieprawidłowego parkowania. To o ok. 500 więcej niż w 2020 roku. - I to prawdziwa plaga, z jaką od lat bezskutecznie walczą mundurowi.

Nie pomagają ani prośby, ani groźby. Kierowcy wciąż zostawiają auta na trawnikach, rozpychają się na dwóch miejscach parkingowych, zastawiają śmietniki i chodniki albo "cenią komfort" tak bardzo, że niemal wjeżdżają do dużego pokoju - mówi zastępca komendanta Straży Miejskiej w Radomiu Grzegorz Sambor:

Wciąż chętnie zatrzymujemy się lub parkujemy tam, gdzie nie wolno. W Radomiu kierowcy szczególnie upodobali sobie ul. Żeromskiego w okolicach pomnika, Bernardyńską w sąsiedztwie szpitala czy Piłsudskiego na skrzyżowaniu z ul. Traugutta:

Kierowcy prześcigają się w pomysłach na nieprawidłowe parkowanie. Niektóre przypadkiprzyprawiają innych o ból głowy. Nie odstraszają ich nawet mandaty. Są jednak sytuacje, kiedy zapłacimy więcej. W innych samochód może zostać odholowany. - Wszystkie wykroczenia związane z nieprawidłowym parkowaniem ujęte są w taryfikatorze mandatów i są to wzależności od wykroczenia kwoty od 100 do 500 złotych - dodaje Grzegorz Sambor:

 Nadzieję na poprawę sytuacji niesie planowana od września nowa zmiana taryfikatora mandatów. Funkcjonariusze liczą, że wysokie kary finansowe nakładane na łamiących przepisy zmotoryzowanych zmienią przyzwyczajenia i skłonią do refleksji:

W 2021 roku Straż Miejska założyła 140 blokad samochodowych, dholowała 74 samochody i nałożyła 2300 mandatów na kwotę prawie 300 tys. złotych.