Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: Najświętsza Maryja Panna Nieustającej Pomocy
Dziś jest: Poniedziałek, 27 czerwca 2022

Wydarzenia

Autyzm - co myślą o nim osoby ze spektrum autyzmu?

czwartek, 19 maj 2022 13:24 / Autor: Magdalena Król
fot. Radio Plus Radom
Magdalena Król

W Radomiu odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Szkoleniowa "Autyzm - co myślą o nim osoby ze spektrum autyzmu".

Konferencję po raz siódmy zorganizowali Zespół Szkół Specjalnych i Placówek Oświatowych w Radomiu oraz Stowarzyszenie Pomocy Niepełnosprawnym Centrum Edukacyjno-Rehabilitacyjne "Do Celu". W tym roku odbyła się ona stacjonarnie.

- Cieszę się, że mogliśmy spotkać się dzisiaj na konferencji w formule stacjonarnej - mówi Ewa Pucułek, koordynatorka konferencji.

Konferencja skierowana jest do nauczycieli szkół specjalnych, ogólnodostępnych, przedszkoli, pracowników poradni psychologiczno-pedagogicznych, logopedów, psychologów, dyrektorów szkól, studentów oraz rodziców dzieci ze spektrum autyzmu.

Celem tegorocznej konferencji jest pokazanie, jak spostrzegają autyzm osoby ze spektrum autyzmu. Książkę na ten temat napisał prof. dr hab. Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie Jacek Błeszyński, który wystąpił na konferencji.

- Wszyscy tłumaczą nam, jak mamy postępować z osobami z autyzmem, ale nikt nie chce zapytać się ich, jak oni to rozumieją - wyjaśnia prof. dr hab. Jacek Błeszyński.

Na konferencji wystąpili także psycholodzy z warszawskich fundacji, którzy mówili o merytorycznej pracy z osobami ze spektrum. Wykład „Pozytywna dyscyplina a spektrum autyzmu” wygłosiła dr Aleksandra Zakrzewska z Fundacji Artonomia.

- Dzisiejszym tematem mojego wystąpienia była pozytywna dyscyplina, a spektrum autyzmu. Starałam się pokazać, jak pozytywna dyscyplina pomaga rodzicom, nauczycielom rozwijać taką samoświadomość i poczucie własnej wartości u dzieci - mówi dr Aleksandra Zakrzewska.

Natomiast wykład „Wszyscy się na coś umawiamy - kontrakt behawioralny w ujęciu współczesnej Stosowanej Analizy Zachowania” wygłosiła Joanna Mikołajczyk z Fundacji Scolar.

- To był dla mnie przywilej, że już drugi raz mogłam wystąpić w Radomiu. Moje wystąpienie było podzielone na dwie części - mówi Joanna Mikołajczyk.

Patronem medialnym wydarzenia jest Radio Plus Radom.