Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJOWA POCZTA MARKA SIEROCKIEGO
Marek Sierocki
Patron dnia: bł. Sancja Szymkowiak, zakonnica
Dziś jest: Czwartek, 18 sierpnia 2022

RADOM

Rozpoczynają się obchody 46. rocznicy Czerwca '76

czwartek, 23 czerwca 2022 18:15 / Autor: Michał Kaczor
fot. Anna Wróblewska/UM Radom
Michał Kaczor

Pamięć o Czerwcu '76 trwa i po dwóch latach ograniczeń uroczystości wracają pełną parą. Będą koncerty, msza święta, piknik historyczny i półmaraton.

Już w piątek o 20:00 odbędzie się promocja wydawnictwa "Radom - Miasto Wolności", ale to tylko jedno z wielu wydarzeń, jakie czekają nas jutro i pojutrze.

- To najważniejsze wydarzenie w historii naszego miasta. Od kilku lat powtarzam, że to jedno z najważniejszych w historii Europy. Mamy świadomość, że w Radomiu rozpoczęła się polska i europejska droga do wolności - mówi prezydent Radosław Witkowski.

25 czerwca o godzinie 13:00 zostanie odprawiona msza święta. Eucharystia zostanie odprawiona na skrzyżowaniu ulic 25 Czerwca i Żeromskiego pod przewodnictwem biskupa Marka Solarczyka.

Wieczorem natomiast na placu Jagiellońskim odbędzie się widowisko muzyczne z udziałem zespołu Kult czy Krzysztofa Cugowskiego. Nie zabraknie też pikniku historycznego, wydarzenia kulinarnego "Smaki PRL", a także wystawy plenerowej.

- Najwięcej pozytywnych emocji będzie 25 czerwca. Na placu Jagiellońskim odbędzie się widowisko muzyczne z udziałem Krzysztofa Cugowskiego i grupy Kult. 24 czerwca Jacek Hugo-Bader spotka się z radomianami o 20:00. Tam podsumowanie efektów zeszłorocznych warsztatów Free (RA)dom festiwal. Kończymy w niedzielę. Zapraszamy na piknik "Przystanek PRL" - wylicza wiceprezydent Mateusz Tyczyński.

Stanislaw Kowalski, przewodniczący Stowarzyszenia Czerwiec '76 mówi, że dla uczestników protestów to szczególny czas.

- My, ludzie Czerwca, każdego roku oczekujemy tych wydarzeń. Każda rocznica i każde wydarzenie jest dla nas wielkim przeżyciem - mówi Stanisław Kowalski.

Pełny program wydarzeń znajdziecie poniżej: