Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: święci męczennicy Poncjan, papież, i Hipolit, prezbiter
Dziś jest: Sobota, 13 sierpnia 2022

RADOM

W Radomiu powstanie drugie składowisko odpadów

wtorek, 28 czerwca 2022 10:22 / Autor: Radosław Mizera
foto poglądowe: Pexels/pixabay
Radosław Mizera

Zadanie zostanie zlokalizowane na działce u zbiegu Kąkolowej i Stepowej. Zgodę wyraziła Rada Miejska w Radomiu na wniosek spółki Radkom, która jest w posiadaniu w tej części miasta 30-hektarowej działki. Przypomnijmy, że do Radomia trafia rocznie ok. 140 tys. ton odpadów z ponad 60 gmin z regionu radomskiego.

Radomskie składowisko odpadów eksploatowane jest od 1988 roku. Obiekt zajmuje powierzchnię ponad 20 ha. Szacuje się, że na składowisku zdeponowanych jest obecnie ponad trzy i pół miliona metrów sześciennych odpadów. Zbigniew Banaszkiewicz, wiceprezes Radkomu:

Jerzy Zawodnik, wiceprezydent Radomia poinformował, że działki przy Kąkolowej i Stepowej stanowią teren wykorzystywany dawniej jako zlewnia popiołów z elektrociepłowni Radom. Działka jest częściowo zalesiona, zaś w pozostałej części znajduje się zagłębienie stanowiące niegdyś element zlewni. Na działce zlokalizowane są budynki wyłączone z użytkowania ze względu na zły stan techniczny, a także baseny będące pozostałością po składowisku popiołów i żużli:

Przeciwko uchwale głosował radny Łukasz Podlewski z PiS. - Trzeba podjąć inne skuteczne działania w tym obszarze. Teraz zaśmiecimy kolejny 30 ha. Będziemy jako miasto wysypiskiem dla ok. 60 gmin z regionu radomskiego – mówił radny Podlewski:

Przypomnijmy, że do 2008 roku na składowisku na Wincentowie deponowane były odpady komunalne, po uruchomieniu ZUOK-u na składowisko w 96% trafiają odpady po przetworzeniu balast oraz stabilizat, natomiast 4% stanowią odpady, których nie można poddać odzyskowi lub innym metodom unieszkodliwiania.