Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Roch
Dziś jest: Wtorek, 16 sierpnia 2022

RADOM

Polski Dzień Psa - dziś świętują czworonogi niestety nie wszystkie

piątek, 01 lipca 2022 17:35 / Autor: Ewelina Walczak
fot. pixabay
Ewelina Walczak

Porzucanie psów w okresie wakacyjnym to temat, który co roku wraca jak bumerang. W większości miast liczba porzuconych zwierząt w okresie wakacyjnym wzrasta nawet o 40 procent.

Urlop letni spędzany w Polsce czy za granicą to niestety moment, w którym zdarza się, że dla niektórych czworonożnych przyjaciół zaczyna brakować miejsca. - Okres wakacyjny jeszcze na dobre się nie zaczął. Mimo wszystko wśród ludzi na przestrzeni lat widać większą świadomość i odpowiedzialność w organizowaniu opieki dla swoich pupili na czas wakacyjnych wyjazdów- mówi Maryla Rybińska, prezes Radomskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami:

W radomskim schronisku przebywa obecnie 360 psów, wśród nich takie które mają wiele lat. -Każdy pies to inna historia- dodaje Maryla Rybińska:

Praca w schronisku dla zwierząt to nie tylko zabawa i wyłącznie głaskanie słodkich, puszystych zwierzaczków. - Nieodłącznym elementem funkcjonowania każdego schroniska są ludzie w tym wolontariusze- mówi Maryla Rybińska:

Zostawienie psa pod właściwą opieką to dylemat wielu właścicieli czworonogów. Coraz większą popularnością cieszą się hotele dla psów. W naszym regionie powstaje ich coraz więcej. Hotele dla psów to ośrodki, w których właściciele mogą pozostawić swoje czworonogi na dłuższy lub krótszy okres np. na czas wakacyjnych wyjazdów. -Zwierzęta są ogromnym przekaźnikiem emocji. Nie możemy ich powierzyć przypadkowej osobie pod opiekę. Przyjmując pupile do swojego psiego hotelu najważniejsze jest dla mnie wyeliminowanie stresu - mówi Małgorzata Chmielewska, psi behawiorysta oraz  właścicielka Hotelu dla psów i Kotów w Rajcu Poduchownym:

-Pies to nie zabawka. Nie uszczęśliwiajmy swoich dzieci czy bliskich, kierowanych kaprysami, prezentami w postaci zwierząt. - dodaje Małgorzata Chmielewska:

Wyjeżdżając na wakacje, zwracajmy również uwagę na otoczenie. Jeśli widzimy psa lub kota, a nie widzimy obroży czy opiekuna – nie wahajmy się i zgłaszajmy to do odpowiednich służb. Porzucanie zwierząt jest przestępstwem. Porzucenie zwierzęcia wiąże się z karą pozbawienia wolności do lat 3, a jeśli sprawca postępował ze szczególnym okrucieństwem, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.