Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Zygmunt, król i męczennik
Dziś jest: Czwartek, 02 maja 2024

RADOM

Żołnierze 6MBOT na szkoleniach w Stałym Rejonie Odpowiedzialności

czwartek, 14 lipca 2022 16:13 / Autor: Monika Nowakowska
foto: 6MBOT
Monika Nowakowska

Kilkuset żołnierze 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej wzięło udział w weekendowych szkoleniach rotacyjnych. Poza zajęciami strzeleckimi terytorialsi ćwiczyli m.in. pokonywanie terenu różnymi sposobami i procedurę wykrywania osób śledzących.

Były to rutynowe szkolenia weekendowe mazowieckich terytorialsów, realizowane w terenie, w stałych rejonach odpowiedzialności oraz na obiektach garnizonowych. Żołnierze 6 MBOT ćwiczyli jednocześnie w kilku różnych lokalizacjach na terenie południowego Mazowsza.  

Terytorialsi regularnie opuszczają mury jednostek wojskowych i ćwiczą w naturalnym dla siebie środowisku, czyli w swoim Stałym Rejonie Odpowiedzialności, za którego bezpieczeństwo odpowiadają. To dzięki takim zgrupowaniom żołnierze podnoszą swoje umiejętności teoretyczne i praktyczne, wymagane na zajmowanym stanowisku służbowym w sekcji lekkiej piechoty, poszerzając jednocześnie wiedzę na temat terenu, za który byliby odpowiedzialni w razie zagrożenia.  

W ostatni weekend żołnierze z batalionów w Książenicach, Radomiu i Pomiechówku odbywali zajęcia z takich tematów jak: wytyczanie azymutu magnetycznego, sygnały dowodzenia, działanie żołnierze w przypadku kontaktu z przeciwnikiem, wykrywanie osób śledzących sekcję, rozpalanie niskoemisyjnych ognisk typu dakota, zajęcia z walki wręcz czy całonocne bytowanie w lesie.  

Ważnym aspektem życia każdego żołnierza WOT jest stałe utrzymywanie wysokiej kondycji fizycznej. Raz w roku każdy terytorials podchodzi do egzaminu z WF. Taki sprawdzian podczas ostatniej rotacji zdawali żołnierze z Radomia.      

Każde szkolenie żołnierzy WOT kładzie nacisk na zdobywanie przez nich umiejętności, które będą mogli wykorzystać w środowisku cywilnym. Proces szkolenia rozwija cenione na rynku cywilnym tzw. kompetencje miękkie. Szkolenia realizowane są w sytuacjach wymagających szczególnej siły charakteru, dzięki czemu terytorialsi jako pracownicy radzą sobie świetnie z pracą w warunkach stresu. Są opanowani i szybko dostosowują się do zmieniających się okoliczności. Pracownicy ci stają się lepszymi liderami i członkami zespołów. Wśród nabytych podczas szkoleń umiejętności wyróżnić można m.in. zdolności organizacyjne, umiejętność pracy w zespole, adekwatne ocenianie sytuacji, ale też pewność siebie, zdecydowanie w działaniu, umiejętność poszukiwania, kreatywność. To elementy, których coraz częściej oczekują pracodawcy od potencjalnego pracownika, a w 6 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej stale są szlifowane.