Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Kazimierz Królewicz
Dziś jest: Poniedziałek, 04 marca 2024

RADOM

Sprawcy wybuchu w lesie koło Radomia zatrzymani

wtorek, 27 czerwca 2023 14:11 / Autor: Monika Nowakowska
foto: mazowiecka policja
Monika Nowakowska

Policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy w lesie w Wojsławicach w gminie Gózd niedaleko Radomia doprowadzili do eksplozji pocisku artyleryjskiego pochodzącego prawdopodobnie z okresu II wojny światowej. Mężczyźni zostali zatrzymani rano  przez policjantów z Komisariatu Policji w Pionkach.

Zatrzymani to mieszkańcy Wojsławic, w wieku 29 i 33 lat. - Jeden z nich został przesłuchany i przyznał się. Drugi, ze względu na stan nietrzeźwości, został osadzony i dopiero po wytrzeźwieniu wykonane zostaną z nim czynności procesowe – mówi rzeczniczka mazowieckiej policji Katarzyna Kucharska:

Jak się okazało, mężczyźni znaleźli pocisk w lesie. - Włożyli go do metalowego garnka, polali łatwopalną substancją i podpalili. Moment ten nagrali telefonem. Palący się pocisk zostawili, a sami poszli do domów – powiedziała policjantka.

Mieszkańcy okolicznych miejscowości powiadomili służby o ogromnych huku pochodzącym z okolic lasu w miejscowości Wojsławice. Na miejsce skierowani zostali policjanci, którzy zabezpieczyli miejsce wybuchu przed dostępem osób postronnych. Wspólnie z żołnierzami i strażakami prowadzili czynności na miejscu.

- Zabezpieczono dziesiątki metalowych odłamków, z których część była wbita w drzewa. Już wstępne ustalenia wskazywały na to, że do eksplozji pocisku artyleryjskiego prawdopodobnie z okresu II wojny światowej doprowadził człowiek – powiedziała podinp. Kucharska. Oględziny miejsca wybuchu trwały kilkanaście godzin. W tym czasie kolejni policjanci już pracowali nad ustaleniem osób, które do niego doprowadziły.

Sprawcom grozi do 8 lat pozbawienia wolności.