Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Sylwia Pysiak
Patron dnia: św. Saba Jerozolimski, prezbiter
Dziś jest: Wtorek, 05 grudnia 2023

RADOM

RCO: Sztuczna inteligencja w służbie pacjentom

czwartek, 24 sierpnia 2023 10:52 / Autor: Elżbieta Warchoł
Radio Plus Radom
Elżbieta Warchoł

Radomskie Centrum Onkologii jako pierwszy ośrodek w Polsce sięga po Sztuczną Inteligencję w Pozytonowej Tomografii Emisyjnej (PET).

Sztuczna inteligencja coraz częściej staje się integralną częścią systemu ochrony zdrowia. Zespół Radomskiego Centrum Onkologii realizuje już badania z użyciem SubtlePET (Algorytmów AI dla badań PET). - Pierwszą taką korzyścią dla Pacjenta jest podanie mniejszej dawki izotopu do badania, a drugą, skrócenie czasu potrzebnego na wykonanie badania nawet o połowę – przyznaje Inicjator AI w Pozytonowej Tomografii Emisyjnej w Radomskim Centrum Onkologii Łukasz Pruszyński – Komfort Pacjenta się poprawia, zmniejszamy także ryzyko przy narażeniu na promieniowanie:

Dzięki temu innowacyjnemu rozwiązaniu czas badania skrócono o połowę: do średnio 8 minut. Dawka izotopu jaką Pacjent otrzymuje także uległa zmianie – jest ona prawie o połowę mniejsza. Dzięki temu poprawiliśmy komfort podczas wykonywania badania oraz zwiększyliśmy bezpieczeństwo pod kątem narażenia na promieniowanie jonizujące.

- To duży skok jakościowy w badaniach diagnostycznych, mniejszy stres dla Pacjenta, a co najważniejsze to rozwiązanie to także jego bezpieczeństwo. – wyjaśnia dr Jacek Lesiak, specjalista medycyny nuklearnej z Radomskiego Centrum Onkologii:

Badania PET w Radomskim Centrum Onkologii wykonywane są z użyciem złożonych algorytmów komputerowych, które na wzór sieci neuronowych człowieka, są w stanie podejmować decyzje w oparciu o ogromne ilości danych zmiennych, które mu dostarczono. Wykonując badanie w tej technologii dostarczamy dane, które są przetwarzane przez SubtlePET w taki sposób, by powstał cyfrowy obraz pozbawiony wszelkiego szumu i artefaktów, które są naturalnym następstwem przy badaniu standardową metodą.

- W przypadku rozwiązania SubtlePET/MRI mówimy o potężnym komputerze, który szybko przetwarza duże ilości danych na podstawie skomplikowanych algorytmów sieci neuronowej. W krótkim czasie otrzymujemy poprawiony obraz diagnostyczny wolny od szumów czy artefaktów. – wyjaśnia RE-MED Coaching and Sales, dystrybutor rozwiązania SubtlePET, Marcin Remin:

Rozwiązania Subtle Medical w dziedzinie sztucznej inteligencji, po uprzednim ich przetestowaniu i upewnieniu się, że są bezpieczne dla Pacjenta, implementujemy do regularnych badań PET-CT w naszej placówce. To pozwala Radomskiemu Centrum Onkologii stać się jednym z pierwszych w Polsce i jednym z nielicznych w Europie szpitalem korzystającym z tak innowacyjnych rozwiązań w obrazowaniu i diagnostyce onkologicznej.

A. Kosztowniak pod info